Yeni İhtiyaç Arapça Tercüman

Yeni İhtiyaç Arapça Tercüman

ŞUB 14, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Sayıları resmi makamlarca da yapılan açıklamalarda görüldüğü üzere 3 milyonun üzerine çıkan bir Suriyeli göçmen sahibi olduk. Yaşanan terör ve savaş sebebi ile kaçarak ülkemize sığınmış olan insanların dili daha çok Arapça ve bu dil ile bizlerle anlaşmaya çalışarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Bu insanların özellikle sağlık, devlet kurumları gibi alanlarda alacağı hizmette Arapça tercüman gereksinimi de son yıllarda artış gösteriyor. O insanların sorunsuz biçimde ve dil sorunu yaşamadan hizmet alabilmesi için birçok kurum ve kuruluş bünyesinde Arapça tercüman istihdam etmeye başladı.

Ülkemiz bulunduğu coğrafya gereği, Ortodoğu’da yaşanmakta olan terör ve savaş karmaşasının kaçış noktası oluyor. Son yıllarda Irak ve Suriye’den kaçan insanlar göç yoluyla ülkemize gelerek, günlük yaşamlarını devletimizce belirlenen kurallar gereğince sürdürmeye çalışıyor. Savaştan ve karmaşadan kaçıp ülkemize sığınanlara destek, çok nemli görülen dil konusunda da yeterli düzeyde verilmelidir. Artık daha fazla göçmeni büyük kentlerimizde daha fazla olmak üzere; yolda, yemek yediğimiz mekanlarda, hastanelerde, resmi dairelerde daha çok görür olduk. Arapça dilini kullanan bu göçmenlerin işlerini kolaylaştırarak adaptasyonunu daha kolay hale getirmek amacıyla bazı kurum ve kuruluşlar Arapça tercüman ile çalışma yürütüyor. Özellikle sağlık, eğitim gibi zorunlu alanlarda daha fazla Arapça tercüman ile onlarla kolay iletişim kurmanın yolu aranıyor. Günlük yaşamda ve çalışma hayatımızda her geçen gün artan sayılarla gördüğümüz göçmenlerin dil sorununu en aza indirmeyi başaran özel işletmeler, bu başarıyı bir tercüman ile çalışarak yakalıyor. Özel hastaneler bunlara en güzel örneklerden biri olarak gösterilebilir. Özellikle bu Arapça dili için ihtiyaç; büyük kentlerimizde, Gaziantep, Mersin, Kilis gibi Güneydoğu Anadolu kentlerinde daha fazla öne çıkmaktadır. Özellikle ticari hayatımız içerisine de yavaş yavaş girmeye başlayan bu göçmenlerin dili, daha fazla tercüman gereksinimini de önümüzdeki yıllarda ortaya çıkarabilir.

Günlük yaşam dışında özellikle devlet daireleri ile yazışmalarda, kendi ülkeleri tarafından hazırlanmış belgelerde çeviri gereksinimi ortaya çıktığında profesyonel çalışma yürüten yeminli tercüman büroları Arapça dilinde de uzman desteği sağlıyor. Arapça tercüman için artan sayıda istihdama yönelmeleri de bu alandaki ihtiyacı gösteriyor.

 

 


Etiketler: Arapça

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık