Yeminli Tercüme ile Kendinizi Güvene Alın

Yeminli Tercüme ile Kendinizi Güvene Alın

ŞUB 14, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Turistlerle, yabancı uyruklu müşterilerle konuşarak anlaşabilecek düzeyde bir dil bilgisine farklı diller için sahip olabilirsiniz. Konuşma esnasında yapabileceğiniz hatayı telafi edebilmeniz oldukça kolay olabilir. Ancak resmi belgeleri farklı diller için hazırlamanız gerektiğinde yapılabilecek hataların telafisi konuşmalarda olduğu gibi mümkün olmayacaktır. Bunun için yeminli tercüme bürolarından destek almanız zorunlu olabilir.

Yeminli Tercüme Ne Demektir?

Aslında kısa bir ifadeyle, yaptırmak istediğiniz çevirinin devlet güvencesi altına alınmasıdır. Çünkü bir kişinin yada kurumun yeminli tercüman olarak faaliyette bulunması yasalarımızca belirlenmiştir. Çeviri yapılması gereken belgeyi; yeminli tercüme yapılması için verdiğinizde, size mühürlenerek ve resmi evrak statüsüne girerek çevirisi yapılmış olarak geri verilecektir. Yeminli tercüme hizmetini, yabancı dil eğitimini üniversite düzeyinde almış olan uzman kişiler verebilir. Bürolar, bu kişileri bünyesinde çalıştırdıkları için yeminli tercüman bürosu diye isimlendirilir.

Yeminli Tercüman Başvurusu

Bir kişinin yeminli tercüman olabilmesi için noter tarafından istenen belgeler vardır. Notere bilinen yabancı dili, ilgili bir yüksek öğretim diploması ile ibraz etmek gerekiyor. Bu diploma ile yapılan başvuru sonrasında Noterlik Kanununun 75. maddesinin son fıkrası gereğince, noter tercümana Hukuk Yargılama Usulü Kanununa göre yemin ettirerek görev yapmasının önünü açacaktır. Bu yemin bir tutanak ile kayıt altına alınır. Tutanak içerisinde; tercümanın adı, soyadı, doğum tarihi, iş adresi, ev adresi, tahsil derecesi, hangi dil veya dilleri bildiği, hangi farklı dil ile yazıyı bildiği, noterin çevirenin bu dil ve dilleri veya yazıyı bildiğine ne suretle kanı sahibi olduğu, yemin biçimi ve tutanağın tarihi yer alır. Yeminli tercüme için düzenlenen tutanak altında; noter ve tercüman tarafından atılacak olan imzalar yer alır. Noter yapılan başvuru ile bu tutanağı düzenlerken işlemi ücreti almaz.

Yeminli Tercüman Hukuki Sorumlulukları

Çevirisi yapılmış olan belge için tüm sorumlusu yeminli tercüman olur. Özellikle resmi makamlar için yapılacak olan çeviriler ile alınmış olan belge ile tüm hukuki sorumluluk yeminli tercüme işin yapan kişiye devir edilmiş olur. Nitelikli ve prestijli bir iş olarak görülen yeminli tercüme işiyle, bu tür bir yasal sorumluluk altına imza atıldığı bilinmelidir.


Etiketler: yeminli tercüme, devlet güvencesi,noter

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık