Yeminli Tercüme Fiyatları Ne Kadar?

Yeminli Tercüme Fiyatları Ne Kadar?

ŞUB 14, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Kişisel işlerinizde farklı dil ile hazırlanmış bir belgeyi çevirmek istediğinizde daima yeminli tercüme yaptıracaksınız diye bir kural yok. Yeminli tercüme ile elinizdeki çevirisi yapılacak belgeyi noter onaylı ve noterde yemin zaptı yapılmış bir belge haline dönüştürürsünüz. Yeminli tercüme sahibi olmak için de, yeminli tercümanlar tarafından yapılmış olan çeviri noter tarafından onaylanması sonucunda elde edilir. Çevirisi yapılacak her belge için böyle bir işleme gitmeniz gerekmese bile, hem yurt içindeki bazı kurumlar hem de yurt dışındaki bazı kurumlar bu noter onayı yapılmış yeminli tercüme belgesini ister. Özellikle yapılan noter onaylı yeminli tercümenin yurt dışında geçerli olması için apostil onayı, Dışişleri Bakanlığı onayı ve ilgili ülkenin büyükelçilik / konsolosluk onayı da gerekebilmektedir. Yeminli tercüme fiyatları da bu noktada çeviri yaptırmayı düşünenlerin karşısına maliyet olarak çıkar.

Çevirisi yapılacak belgeye göre noter onaylı yeminli tercüme fiyatları farklılık gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse; diploma, kimlik ya da pasaport gibi küçük belgelerin noter onay ücretinde maliyet 85 TL ile 120 TL arasında değişebiliyor. Bir sayfa için 1000 ile 1500 kelime yoğunluğu göz önüne alınarak çevirisi yeminli tercüme bürolarında yapılmış olan belgelerin noter onay fiyatı 150 TL’yi bulabilmektedir. Yeminli tercüme fiyatları sırasında noter onayında sayfa sayısı da belirleyici olmaktadır. Bu nedenle, noter onayı için hazırlanan çeviri belgesinde iki sayfa kağıdın önüne ve arkasına yazdırılarak maliyetin daha hesaplı olması yoluna gidilmektedir. Standart belgeler dışındaki yeminli tercüme onay sürecinde noter ücretleri çok yüksek olabilmektedir.Çeviri ihtiyacı duyan sektöre bağlı olarak dahi ücret değişimleri görülebiliyor. Örnek vermek gerekirse, yurt dışında gerçekleşecek ihale için belgelerini çeviri yaptıran bir firma için yeminli tercüme firması ile yaptığı çevirilerin onayında 10000 – 100000 TL arası rakamlar karşısına çıkarılabilmektedir. Bu rakamlar, 2018 yılı için ortalama rakamları göstermektedir ve 2019 yılı ile yeni belirlenen noter fiyatları ile artış göstereceği de kaçınılmazdır.

Çeviri yaptıracak olanlar normal çeviri yada yeminli tercüme için belli maliyetler altına girerken noter onayı yaptıracaksa bu maliyetlerle de karşılaşır. Bu nedenle özellikle yeminli tercüme fiyatları için hesap yaparken noter onay ücreti de dikkate alınmalıdır.


Etiketler: Yeminli tercüme fiyatları 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık