Yeminli Tercümanlık Mesleği ve Noterler

Yeminli Tercümanlık Mesleği ve Noterler

ŞUB 26, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Eğer yağılacak olan çeviri işi için yeminli tercüme söz konusu ise noter kaçınılmazdır. Üniversitelerin Mütercim – Tercümanlık Bölümü mezunu olanlarca ve gerekli koşulu sağlayanlar tarafından açılan yeminli tercüme büroları, çeviri işini noter aracılığı ile yapmaktadır. Çevirisi yapılan metin hem yeminli tercüman tarafından imzalanarak mühürlenir. Yeminli tercüman tarafından hazırlanan bu çeviri metni ise ilgili noter tarafından onay verilerek tasdik edilir. Yeminli tercümanlık, her başvuru yapan kişiye verilmez ve bazı şartları sağlamak gerekmektedir. Elbette Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, sabıka kaydı bulunmayan ve tercüme için gerekli dil için gerekli eğitimi alması şarttır. Çeviri dili ile ilgili olarak iyi derecede bilgi birikimi olduğunu gösterecek lisans, yüksek lisans veya doktora diplomasına sahip olunması şartı vardır. Şartlar için verilen belge noter tarafından bir araştırmaya tabi tutulur. Doğruluğu kanıtlandığında da tercüman ile noter yemin zaptı imzalamaktadır.

Tercüman, bu noter zaptı ile çeviri etik kurallarına uygun davranacağına, tarafsız ve doğru çeviri yapacağına yemin etmiş ve gerekli yaptırımları kabul etmiş olacaktır. Yeminli tercüman yapmış olduğu çevirileri yalnızca kayıtlı olduğu notere onaylatır. Bu durum, bir tercüme bürosu ile çalışan tercümanların, yeminli tercüman olabilmek amacı ile o büronun bağlı olduğu noter ile anlaşma imzalamaları şarttır. Yapılacak olan tüm çeviri işlerinde; yeminli tercüman ıslak imzası, adı soyadı, hedef olarak kullanılan dil bilgisi, tarih ve yer bilgileri yer alacaktır. Ayrıca yeminli tercümanın doğruluk beyanı gerekli olmaktadır. Noter onaylı yeminli tercüman ile çalışan kişi ve işletmeler, çeviri işinde kendilerini devlet güvencesine almış olacaktır.

Kişilerin farklı dillerde hazırlanarak resmi kurumlara teslim etmesi gerekli olan evraklarda nasıl yeminli tercüman gereksinimi ortaya çıkarsa pasaport, transkript ve öğrenci belgesi gibi belgelerin çevirilerinde de yeminli tercümanlar tarafından çevrilmesi zorunluluğu bulunur.  Sağlık, emlak, inşaat sektörü gibi pek çok sektörde ve daha bir çok sektörde yurt dışında görülen bir dava dosyası çevirisinde yada iş anlaşmalarında da yeminli tercümanlar ile çalışma yürütmek durumundasınız. Yeminli tercüman İstanbul firmaları bu konuda başvurunuz ile uzmanlarıyla profesyonel bir çalışma başlatır.


Etiketler: Yeminli tercüman İstanbul 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık