YEMEK PROGRAMLARI

YEMEK PROGRAMLARI

OCA 13, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

YEMEK PROGRAMLARI

 Mutfak sanatlarının televizyon ekranlarında en başından bu yana reytingi düşmeyen bir yapısı vardır. İzleyici kitlesinin büyük kısmı ev hanımlarından oluşmasına rağmen yemek yapmaya ya da sadece seyretmeye ilgisi olan insanların da varlığı azımsanacak değildir. Yemek programı formatları son yıllarda büyük çekişmelerin yaşandığı yarışmalar olarak karşımıza çıksa da gerçek bir yemek programı, mutfak sırlarını, özel tariflerini öğreten genellikle sohbet havasında çekilen programlardır. Daha fazla reyting için bazı yapımcılar formatlarını, seyircinin merakını cezbedecek ve ilkel içgüdüleri harekete geçirecek şekilde planlıyorlar.

 Bazen iki aşçının daha iyi yapacağım diyerek verdikleri mücadele bazen de yöresel bir lezzeti ekranlarda paylaşan yıllanmış bir ustanın tarifi ekranlara düşüyor. Farklılık yapmak adına dünya mutfağından örneğin bir İtalyan aşçının davet edilmesi, izleyicilerin ilgisini çekebiliyor.

  Bütün aşçıların aslında birer sanatçı olmaları, yemeği yaparken motivasyonlarını tamamen malzemelere, pişirmeye ve kesmeye odaklamaları sebebiyle tarifi tümüyle verme de eksiklik bırakabilmektedirler. O sebepten yabancı aşçının yanında bir de yardımcı şef ya da en azından bilgi metnine sahip bir çevirmen bulunması mantıklı olacaktır. Ancak bu çevirmen sıradan bir dil mezunu olursa bir takım yetersizlikler gösterebilir. Çünkü mutfak dili her ülkeye göre değişir ve hepsi birbirinden geniştir. Çevirmenin baharat ve ürün konusunda kendisini yetiştirmiş olması gerekir, her ülkede aynı malzemeler bulunmadığı gibi aynı malzemelerin denk gelebilmesine rağmen aynı yöntemle yapılıp sunulmadığı barizdir. Bu yüzden mutfak sanatlarına ilgili çevirmenlerin, yemek programlarında yer alması daha uygundur.

  İtalyan mutfağından bir yemeğin yapılması kararlaştırıldığında, aşçıyla birlikte İtalyanca çevirmen hem ürünleri tanıtırken hem de yemekler için işe koyulurken birlikte hareket etmelidirler. Çevirmen, aşçının hızına ayak uydurmalı ve detaylara dikkat ederek hatalara mahal vermemelidir. İtalyan mutfağının vazgeçilmezleri; soslar, tartlar, makarnalar, peynirler, şaraplar ve diğer et-balık ürünlerinin bilgisini programda çevirmen doğru şekilde ifade edebilmelidir.  Uzmanlığını kanıtladığı ve beğenileri aldığı zaman çevirmenin televizyon programlarında eğer istiyorsa daha fazla yer alma şansı vardır.  Bu yüzden çevirmenlerin kendilerine, dilden öte bir de ilgi duyacakları bir alan seçmeleri ve mesleki anlamda ilerleyebilmeleri için önemlidir.

 


Etiketler: İtalyanca çevirmen,çevirmen,Yemek programı

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık