YABANCI ÇALIŞMA İZİNLERİ

YABANCI ÇALIŞMA İZİNLERİ

OCA 18, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Ülkemize çalışmak için, eğitim için veya sadece yaşamak için yurtdışından gelen birçok insan var ancak bu kişilerin büyük çoğunluğu iş bulmak için Orta Asya ülkelerinden gelmektedir. Yasal yollarla çalışabilmek için de çalışma iznine sahip olmaları gerekmektedir. Çalışma izni alabilmek için işverenin başvuruda bulunması gereklidir. Yabancı uyruklu kişi kendi başına başvuruda bulunamaz. İşveren, yabancı çalışanının işe başladığını bildirmek, Çalışma Bakanlığına ve Sosyal Güvenlik Kurumuna gerekli evrakları teslim etme sorumluluğundadır. Çalışma izni olmaksızın bir yabancıyı işe alan işverenlere idari para cezası uygulanır ve yabancı çalışan, ülkeden sınır dışı edilir. Bu yüzden işverenler böyle bir riske girmek istemedikleri için yabancı çalışanlarına güven ihtiyacı duyarlar.

 Yurtdışından gelen yabancı uyruklu kişiler, ülkemize geldiklerinde çalışmak için genellikle ege bölgelerindeki şehirlere gitmeyi tercih etmektedirler. Çünkü ev hizmetleri için o bölgemizde diğer bölgelere kıyasla daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Ege’nin en büyük, gelişmiş şehri İzmir de bu açıdan oldukça fazla göç alan bir yerdir. Yaşam şartları, nezihliği ile ciddi oranda iç göç yaşanan şehre, dışarıdan gelen insanların da bu kadar rağbet etmesine açıkçası şaşırmıyoruz.

   Yabancı çalışanlar ev hizmeti alanında bir işte çalışacaklarsa, işin bölümleri için yeterli olduğunu kanıtlayan belgelerini tercüme ettirmesi gereklidir. Örneğin İzmir’de ev hizmetleri işinde çalışacak bir yabancısınız. Öncelikle evraklarınızı İzmir’de çeviri yapan bir şirkete giderek tercüme ettirmelisiniz. Hangi iş için hangi evrakların gerekli olduğunu bu tür şirketler benzer işlerle yoğunlukla uğraştıkları için bilmektedirler. Elbette sadece çeviri şirketinde tercüme edilen mezuniyet diploması, pasaport gibi evraklar çalışma izni için yetmeyecektir, yabancı kişi eğer evliyse evlilik cüzdanı, vukuatlı nüfus örneği, bonservis gibi belgeler de kendisinden istenecektir.

 Evraklarını tamamlayan çalışan adayı, işverenine belgeleri teslim ettikten sonra işveren kendisinin de vermesi gereken belgeleri hazırlayıp, işlemi yapacak olan kuruma başvuruda bulunur, sigortadan geri dönüş sağlandığı zaman yabancı kişi artık işe başlayabilir. Herhangi bir problem ya da aksama olmaması için belgeleri eksiksiz ve istenen nitelikte hazırlamak gerekir, çalışanların mağdur olmaması için işveren dikkatli davranmalıdır.


Etiketler: çalışma iznine,İzmir,İzmir’de çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık