Urduca ile Hintçe Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

Urduca ile Hintçe Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

MAR 04, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Urduca, Çince sonrasında dünya yüzeyinde en yaygın kullanılmakta ve konuşulmakta olan dil olarak dikkat çekici bulunuyor. Pakistan ve Hindistan gibi kalabalık nüfusa sahip ülkeler tarafından resmi dil olarak da kullanılmakta olan Urduca, Hintçe ile benzerlik gösteriyor. Pakistan’da ve Hindistan’ın Müslümanların yaşamakta olduğu kuzey bölgelerinde 200 milyon kişi Urduca dilini kullanıyor. Hintçe’ye oldukça benzerlik gösteren dili Pakistan resmi dili olarak benimserken, oldukça fazla ve toplamda 22 resmi dili olan Hindistan’da bunlardan birisi Urduca’dır. Aslında; kaba bir benzetme ile Urduca ile Hintçe arasındaki ilişkiyi, Osmanlıca ile Türkçe dilleri arasındaki ilişki olarak görebiliriz. Nasıl Osmanlıca için orijinal bir dil olmadığını söyleyebilirsek; Urduca için de Türkçe, Moğolca, Farsça, Sanskritçe, Arapça, Hintçe karışımı bir dil olduğunu söyleyebiliriz. Arapça yada Farsça tercüme yapanlar Urduca tercüme sırasında, bu dilin Arap alfabesini kullandığından dolayı zorluk yaşamayabilir. 

Zor ve karmaşık olarak bilinen diller arasındaki Urduca, aslında oldukça basit bir dil bilgisi yapısına sahiptir. Ancak harf birleşimlerinin yana doğru olduğu gibi, aşağı doğru uzaması bu dili zorlaştırmaktadır. Daha çok İslam dünyasının klasiklerinin yazıldığı bu dilde, kelimelerde eril ve dişil olayı vardır. Hindistan’da; özellikle Pakistan’ın kendi bünyesinden ayrılması sonrasında, üst düzey dini görevlilerin (Brahmanların) özel dili olarak bilinen Transkritçe alfabesini milli alfabe yaparak, Urduca’ya Arapça ve Farsça’dan geçen bir çok kelimeyi çıkartarak oluşturulmuştur. İşte bu ilişki Osmanlıca ile Türkçe arasındaki ilişkiye benzemektedir. Türkçe Arapça tercüme ve Çince tercüme giderek değerleniyor. Bunun yanında Hintçe ve Urduca çeviri özellikle yüksek kullanım oranı olmasından dolayı ileride oldukça kıymetli olabilir. Daha çok dini ve edebi eserlerde kullanılan Urduca dilini bilmek, önemli bir ayrıcalık olarak görülebilir.

Zor olarak kabul edilen Urduca diline hakim olacak çevirmenler, çok özel kurumlarda çalışma olanağı elde edebiliyor. Bu kurumlar arasında bölgede artmakta olan terör sebebiyle, istihbarat teşkilatları dahi oluyor. Mesleki yeterliliğinizi gösterdiğinizde tercüme şirketleri de Urduca ve Hintçe çeviri yapacak kişileri bünyesine kolaylıkla iş amaçlı alıyor. Üniversitelerde tercümanlık bölümünde okuyanlar, en azından seçmeli ders olarak Urduca dilini öğrendiklerinde önemli bir kazanç elde edebilirler.


Etiketler: Farsça tercüme,  Türkçe Arapça tercüme, tercüme şirketleri 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık