ULUSLARARASI ÇEVRE ÖRGÜTLERİNDE GÖNÜLLÜ ÇEVİRMENLER

ULUSLARARASI ÇEVRE ÖRGÜTLERİNDE GÖNÜLLÜ ÇEVİRMENLER

OCA 11, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Dünyanın bir yerinde yaşanan noksanlığı gidermek için birleşen topluluklar internet ve yüz yüze iletişimi sağlamak için çeşitli Çevre Örgütleri kurulmaktadır. Daha fazla çalışma yürütebilmek için de kurumsallaşıp, global bir yapıya geçmektedirler. Her coğrafyadan insana hitap ettikleri için uluslararası çevre örgütleri gönüllü çevirmenlerle birlikte çalışarak daha fazla gelişmeyi kayda geçirmektedirler.

  Çevirmenlik her gün farklı bir alanda yer bulup başka bir kılıfa bürünebildiği için garip bir şekilde çevirmenlik gönüllü çevre topluluklarında da çalışmak isteyen herkes için de bir fırsat sağlamaktadır. Çünkü insanlar son dönemlerde çevre koruma örgütlerine çok rağbet göstermektedirler. Bu yüzden sivil çevre örgütlerinin sayısı bir hayli artmıştır. Gariptir ki insanlar tek bir dernek seçmek yerine aynı anda birden fazla örgüte katılmayı tercih etmektedirler. Aktiflik söz konusu olduğu için yapılacak eylemlerin zamanları ve planları değişkenlik gösterdiği için örneğin bir ay içinde bir derneğin düzenlediği etkinliklerin de dışında başka derneklere de katılma fırsatı yakalayabiliyorlar.

 Dernekler, katılımcılarının sayısının çoğalmasıyla büyümekte ve uluslararası bir kimlik sahibi olmaktadırlar. Örneğin; Greenpeace örgütü dünyanın her yerinden katılımcılara sahiptir. Her yerden haberlerinin olması ve her şekilde faaliyet gerçekleştirebilmeleri de bundandır. Bu şekilde kazandıkları bağışlar da doğru orantı da artmıştır. Kendi türlerindeki derneklerin arasında sivrilmelerinin ana sebeplerinden birisi de bağış fonlarının artışıdır. Bağış fonlarının yönetilmesi, ulusların hepsinden kazanç elde etmeleriyle, dil bilen finansörleri işin içine sokmuştur.  Dil hizmetleri ile para kontrolünün tek elden yürütülmesi, bağışçıların işlerini kolaylaştırmaktadır.

  İnternetin aynı anda herkese aynı haberi ulaştırmasıyla bütün kıtalardan insanlar aynı duyarlılığı göstermeseler de aynı bilgileri duyabilmektedirler. Kötü olaylara karşı tepkisiz kalmak ya da ellerini taşın altına koymak onların tercih edeceği bir şeydir ki genel çerçevede insanların büyük çoğunluğunun imkanları el verdiğince yardımlarda bulunduklarını görebilmekteyiz. Greenpeace projeleri için yardımlar da Avrupa ve Amerika kıta ülkelerinin ön plana çıktığını açıklanmıştır. Hatta Kanada kaynaklı birçok gönüllü maddi bağışlar sağlamaktadır. Bu yüzden fon yönetimlerinde daha çok Fransızca tercüman ve İngilizce tercümanların faaliyet yürüttüklerini tahmin etmekteyiz. Eğer sizde uluslararası bir örgütte çevirmenlik yapmak istiyorsanız, kurumun kendisini gösterdiği ülkelerin dillerinden birini bilmeniz faydanıza olacaktır.


Etiketler: uluslararası çevre örgütleri,Dil hizmetleri,Fransızca tercüman

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık