Ülkemize Giren Ticari Markalar ve Korece’nin Yeri ve Önemi

Ülkemize Giren Ticari Markalar ve Korece’nin Yeri ve Önemi

ŞUB 21, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Ülkemizin ihracat rakamları her ne kadar artmış olsa ve belli bir başarı elde edilmiş olsa da ithalatımız da doğru olarak artıyor. Birçok teknoloji ürününde de tamamen dışa bağımlı olarak dünya markası sayılan ürünleri ithal etmek durumunda kalıyoruz. Güney Kore ise özellikle teknoloji ve otomobil konusunda ihracatını dünya markası firmaları ile artırıyor. Zaten bu markaların oluşmasında da devlet desteği önemli yer tutuyor. Dünya devi bir firma olan Samsung’u yaratmanın gururunu, sanırım tüm Kore halkı yaşıyordur. Bunun yanında Hyundai, LG, Kia gibi önemli ve ülkemizde de bilinen firmaların büyüklükleri yabana atılacak kadar değil. Ülkemizde de sıkı ilişkilere geçen ve ülkemizde de otomobil üretimine üretime geçen bu firmalarda Korece tercüman gereksinimi zaman zaman yaşanıyor.

Güney Kore ekonomisi, başarısını büyük oranda dünya markası haline dönüşen firmalarına borçlu demek yanlış olmaz. Dünyanın en büyük 500 firması arasında 12 firma sokmayı başardılar. Hatta listenin ilk 10 firması arasına Amerika merkezli olmayan tek firma olarak Güney Kore firması ve Dünya’nın en iyi 2. markası olan Samsung girmeyi başardı. Çok sık duymakta olduğumuz; Samsung, Hyundai, LG, Kia Motors yanında  Güney Kore’nin ilk 500’de yer alan SK, Shinhan Financial Group, KT, Lotte, KEPCO, KOGES, KB Financial Group gibi marka isim haline dönüşen firmaları var. Ülkemizde otomotiv sektöründe Hyundai ve Kia Motors ile yer alan Kore firmaları, giderek ülkemizde üretime de yönelerek pazarda önemli bir yer edindi. Kore firmaları ile iletişime giren firmalarımız dışında özellikle onlar ile çalışma yürüten personelin iletişim kurmada yada toplantı esnasında Korece tercüman gereksinimi yaşanabiliyor.

Özellikle Korece konuşan yöneticiler ile gerçekleşecek olan toplantılarda Türkçe ile Korece arasında bağı kurmak için sözlü Korece çeviri yapabilecek personelle bulundurmak zorunluluk haline gelebiliyor. Sözlü iletişim yanında düzenlenecek evraklarda Korece kullanılması zorunluluğu bulunuyorsa özellikle resmi belge statüsü olan bir belgeyse, yeminli tercüme büroları aracılığı ile çeviriyi yapmanızda yarar vardır. Kore firmaları ile Korece ülkemizde önemli bir haline gelirken, özellikle Kapadokya bölgemize de son yıllarda artan sayıda Kore vatandaşı geldiği ve Korece’nin ülkemizde kullanımını artırdığı görülüyor.


Etiketler: Korece tercüman, Korece çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık