Ülkemizde Endonezce ve Malayca dillerindeki İş Hacmi Nedir?

Ülkemizde Endonezce ve Malayca dillerindeki İş Hacmi Nedir?

MAR 15, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Dünya üzerinde daha fazla insanın kullandığı diller arasında, var olan nüfusu nedeniyle Endonezya dili de bulunuyor. Adaların bir araya getirdiği Endonezya genelinde 250 üzeri yerel lehçe konuşuluyor. Ülkede yaşayanlar her ne kadar kendi yerel dillerini ilk dilleri olarak kullanıyor olsa dahi ikici dil olarak Endonezce biliniyor. Ülkede resmi dil Endonezce ve eğitimden basın yayın organlarına bu dil aktif olarak kullanılıyor. Ülkemizden bu ülkeye yapacağınız ihracat gibi işlemlerdeki resmi yazışmalarda bu dili kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Hazırlayacağınız gümrük yada pasaport belgeleri için yazılı tercüme gereksinimi olduğunda yeminli tercüme bürolarına uğrayarak çözüm arayışına girmenizde yarar var. Bu sayede noter onayı da alarak çeviriler için belli bir güvence de elde edebilirsiniz.

15 bin üzeri irili ufaklı ada üzerinde bulunan Endonezya, 250 milyonu aşkın nüfusu ile dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olarak dikkat çekiyor. Üstelik bu nüfusun büyük bölümü de din olarak İslamiyet’i seçmiş durumda. Bu nedenle hem ticarette hem turizm alanında ülkemizle ikili ilşkileri giderek artış gösteriyor. Yeni fırsatlar ülkesi olarak görülebilecek Endonezya ile ilişkilerde Endonezca dili tercümelerine ihtiyaç duyuluyor. Ancak Endonezyaca yada Endonezce olarak ifade edilen bu dil için tercüman bulmakta ülkemizde zorlanabilirsiniz. Temelinde bir Malayca şivesi olan Endonezca için tercüman olarak ülkemiz eğitim kurumlarında eğitim alanların sayısı oldukça azdır. Bu nedenle de aslında Endonezca bilmek oldukça değerlidir de denebilir. Türkiye Endonezya ilişkilerinde dil sorununu ortadan kaldırmak adına daha fazla tercüman ihtiyacı ortaya çıkıyor. Üniversitelerin yeminli mütercim yetiştiren bölümlerinde Endonezce yada Malayca için daha fazla eğitim verilmesi şarttır.

Özellikle büyük kentlerde gazete yada iş ilanı internet sitelerinde çevirmen aranıyor ilanlarında Endonezce yada Malayca dili için istekler, artan ilişkilerle daha fazla görünür oldu. Uzakdoğu gezileri için Endonezya tercihi yapanlar da, Endonezya ile ticarete giren firmalarda bu dili bilen tercümanlar ile çok daha hızlı ve sorunsuz biçimde resmi yazışmalarını sürdürebilir. Yetişmiş tercüman gücüyle, ülke olarak Endonezya ile olan ilişkiler çok daha başarılı olacağı gibi ticaret hacmimizde de ciddi artışlar görülecektir.


Etiketler: yeminli mütercim, yazılı tercüme, çevirmen aranıyor

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık