TURİST TERCÜMANI

TURİST TERCÜMANI

OCA 08, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Dünyanın her köşesinden özgür gezginler, bizim güzel topraklarımıza ziyaretlerde, keşiflerde bulunmaktadır. Tatil köyleri gibi herkesin kaldığı otellerde değil de sırtlarında çantalarıyla her köşeyi bucağı kendi çabalıyla gezmektedirler. Bugünlerde bu gezginler, sosyal medya fenomenleri haline geldikleri için büyük takipçi kitlelerine sahiptirler. Yazdıkları her blog yazısı takip edildiğinden, insanlara fikir ve bakış açıları sundukları için onların yazdıkları bir tanıtım yazısı ondan sonra gelecek ziyaretçileri etkilemektedir. Gezdikleri her yerde doğru bilgiye ve ulaşıma kavuşmaları için de yerli kişilerden yardım almaktadırlar. Turist tercümanı olan kişiler de bu gezginlere destek vermektedirler. Yerel yaşantı hakkında doğru bilgiler vermek, güzel ve öğrenilmesi gereken kıyıda köşede kalmış yerleri göstermek ve yanlış bir imaj varsa bunu düzeltmesi çevirmenin önemli bir görevidir.

 Gördükleri yerleri beğendiklerinde ya da itici bulduklarında anlık olarak paylaşan seyyahların kitlesi oldukça kalabalıktır ve sevdikleri yazarların dürüst olduklarına inanırlar bu sebepten seyyahları memnun etmek, ülkemize dışarıdan bakışı önemli derecede değiştirir.

Genellikle İngilizce çevirmenler bu desteği sağlıyorlar ancak gelen gezginler bütün dünyadan olabildikleri için herhangi bir millet karşımıza çıkabilir. O sebepten çeviri dil için ön plana çıkan tek bir yabancı bir lisan seçilmemektedir. Ama yine de İngilizce, İspanyolca, Japonca gibi dilleri biliyor olmak daima avantaj sağlar. Çünkü en fazla yabancı turistler o dillerin konuşulduğu ülkelerden gelmektedirler.

Bazı turistler online çeviri sitelerini kullanarak gezilerini yapmaya çalışsalar da birebir bilgi almak için internet hala yeterli konuma gelmemiştir. Sağlıklı bir seyahat yapmak, coğrafyanın bilgisine tam ulaşabilmek için yerli tercümanlardan yardım almayı yeğlemektedirler. Turizm rehberliği yapabilecek tercümanlarla irtibatı da özel çeviri şirketlerinden sağlamaktadırlar. O yüzden bir turiste çevirmenlik yapmak isterseniz diplomanızla ya da o dili konuşup yazabildiğinize dair resmi belgeyle birlikte çeviri şirketlerine başvurabilirsiniz.

Otostopla gezginlik yapmanın modası bir süre sonra geçecek ancak turlarla daha özel imkanlara sahip olarak keşifler yapmak muhtemelen azalmayacak.  Çünkü insanlar seyahat için daha avantajlı ve güvenli yolculukları tercih etmektedirler. Başvuru yapmayı düşünen çevirmenler, insanların seyahatleri gerçekleştirmek için de turizm ofislerine gittiklerinde çeviri şirketleriyle birlikte çalışıldığını göreceklerdir.

 


Etiketler: Turist tercümanı,İngilizce çevirmenler ,online çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık