TİYATRODA TERCÜMENİN ÖNEMİ

TİYATRODA TERCÜMENİN ÖNEMİ

OCA 04, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

 Sanatın Antik tiyatrolarda can bulduğu dönemlerden beridir insanların kocaman sahnelerde anlatmaya çalıştıkları hikayeleri şimdi de seyreden büyük bir izleyici kalabalığına halen sahibiz. Yunan Tanrıları’nın entrikaları, İskandinav efsaneleri, bütün eski toplumların öz mitleri sanatçı ruhlu insanlara ilham vermiş bunu da podyumlarda dev sahnelerde sergilemeye başlamışlardır.  Bu yeniden canlı olarak canlandırma işinin ne kadar zor olduğu ve emek istediği malumunuz. Bir Shakspeare eserinin içindeki minik bir tirat bütün oyunu hatırlamamıza, belki durumlara bakış açımızı değiştirmemize neden olabilmektedir. Ancak o tiradın değişmesi anlamının başkalaşması onu gözümüzde değersizleştirir. O yüzden güvenilir ellerden geçmiş ve teyit edilmiş tiyatroların doğru çevrilerek sahnelenmesi lazımdır.

 Dünyaca ünlü önemli sanatçıların yüzyıllar öncesinden bizlere bıraktıkları oyunlar ya da canlandırılacağını henüz ön görmedikleri karalamaların dev sahnelerde oynanırken yapılan küçük bir hata kabul edilmez. Çünkü uluslararası bir eserin oyuncuları haftalarca aylarca büyük bir uğraş vererek bir sanat eserini canlandırmaları karşısında yapılan bir çeviri hatası her şeye yazık etmiş olur.  Bu yüzden metinlerin noter onaylı yeminli tercümanlar tarafından yapılması en doğru karar olmaktadır. Çünkü birçok kontrolden geçen noter onaylı tercüme yönetmenin de oyuncuların da güvenle ifa edebilmesini sağlar. Çünkü bir tiyatro seyircisi çok dikkatlidir ve değerlidir.

Noter tasdikli çeviri çalışmaları eserin sağlama alınmasını telif haklarına ve eserin yapısına zarar gelmemesini gerçekleştiren bir teyittir.  Eserin itibarının zedelenmemesi için çeviri çalışmalarının titizlikle yapan bir tercümanla çalışmak her zaman daha garanti bir sonuç doğuracaktır.

Sanatın her köşeye dağılabilmesi için yabancı ve yerli bütün sanatçı ürünlerinin doğru bir çeviri eleğinden geçmesi noter tarafından onaylanması gereklidir.


Etiketler: Noter tasdikli,noter onaylı yeminli tercümanlar ,noter onaylı tercüme

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık