Tercüme Yapmak İçin Vergi Mükellefi Olmak Gerekli midir?

Tercüme Yapmak İçin Vergi Mükellefi Olmak Gerekli midir?

MAR 11, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Mesleğini icra etmek için çalışma hayatına atılacak tercümanlar için birçok alternatif bulunuyor. Eğer bir firma yada kuruma bağlı olarak tercüman olarak çalışmak isterlerse, herhangi bir şekilde vergi mükellefi olmaları gerekmiyor. Tam zamanlı bu çalışma biçimi yerine elbette esnek ve istediği zaman çalışma yapabilecekleri freelance tercümanlık seçenekleri de var. Bu durumda da vergi mükellefi olmalarına gerek kalmıyor. Vergi mükellefi olma durumu tercümanlar için kendi iş yerlerini açmak istediğinde karşılarına çıkıyor. Diğer meslek erbabı olanlar için kayıtlı ekonomiye geçme adına iş yeri açılacağı zaman hangi kurallar geçerliyse tercümanlar için de aynı kurallar vardır. Örneğin Ankara’da Kızılay tercüme ofisi açmak istediğinizde, iş yeri açmak için yasal süreçte hazırlanması gerekli evraklar diğer iş yerleri istenenlerden pek farklı olmayacaktır.

Tercüman olarak kayıtlı ekonomiye geçerek vergi mükellefi olmak istediğinizde, vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer bir yeminli tercüman olarak faaliyetlerde bulunmayı istiyorsanız bir notere gidip yemin zaptı alıp onu doldurarak onaylatmanız gereklidir. Bu durumu; bir sürücü olarak trafiğe çıkacağınız zaman, yeterli olduğunuzu belgeleme olanağı veren bir ehliyet sahibi olmak gibi görebilirsiniz. Bu işlem sırasında sizden uygun formlarda çeviri yapmanız ve tasdik ettirmeniz de istenir. İster yeminli olarak ister yeminli olmadan bir tercüme ofisi açacaksanız; kira, ofis mobilyaları, bilgisayar gibi gerekli ekipmanlara maliyet ayıracak ve iş yeri açma için gerekli şartları yerine getireceksiniz. Çeviri ofisi açacağınız zaman;  sizin için uygun bir yer bularak büro donanımlarını tamamlamalı, size uygun mesleki bir kuruluşa üye olmalı, Vergi Dairesine dilekçe ile müracaat etmeli, Serbest Meslek Kazanç Defteri alarak bunu notere tasdik ettirmelisiniz.

Vergi mükellefi olunması ile birlikte; yapılacak tercüme faaliyeti dolayısıyla elde edilecek kazançlar, serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergilendirilir. Açacağınız çevirmenlik bürosu ile kayıt dışı ile mücadelede sizin de katkınız olacaktır. Bu sayede tercüman olarak imza attığınız çevirilerden elde edilen ücret karşılığında vergi vermeye başlayabilirsiniz. Vergi mükellefi olmadan yapacağınız tercümanlık faaliyetlerinde yukarıda bahsedilen durumlar geçerli olmayacaktır. Bu nedenle mezuniyet sonrası kararınızı vererek hangi yönde çalışma hayatınıza atılmak istediğinizi belirlemelisiniz.


Etiketler: Kızılay tercüme ofisi, Çeviri ofisi, çevirmenlik bürosu 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık