Tercüme Bürolarında Çeviri Nasıl Ele Alınır

Tercüme Bürolarında Çeviri Nasıl Ele Alınır

NİS 08, 2020Yönetici Tarafından yayınlandı.

Dünyanın her geçen zaman daha global hale gelmesi nedeniyle, uluslararası çapta iletişim her zamankinden daha önemli noktaya ulaştı. Özellikle ticari ve ekonomik ilişkilerin artış göstermesi yabancı dil üzerinden yapılacak çeviri ihtiyacını çok daha yüksek noktaya çıkarmış durumda. Kaynak dili ve hedef dil arasında saygınlığı koruyarak doğru şekilde aktarım, zamandan kazanç ile beraber etkin bir iletişim olanağı sağlamaktadır. Ele alınacak olan sunumlar, farklı ülkelerden misafirlerin ağırlanması ya da metinlerin amaca uygun çevrilmesi tamamen profesyonel bir anlayışla tercüme büroları üzerinden ele alınır.

  Tercüme Bürolarında Çevirilerin Ele Alımı

  Dünya çapında tahminden çok daha fazla sayıda dil bulunmaktadır. Uluslararası alanda iletişim hem bireysel hem de kurumsal açıdan önemli noktaya ulaştığı günümüzde ise, artık farklı amaçlar doğrultusunda her dile ulaşım çok önemlidir. O yüzden mutlaka farklı dillerde tecrübeli, konuya hakim, dilleri en iyi şekilde bilen yeminli tercümanlar üzerinden çeviri yapılmaktadır.  Tabii tercih bürolarında çevirilerine ele alımı sadece yeminli tercümanlarla sınırlı değildir. Ekip olarak sürecin içerisine pek çok uzman girer. Redaksiyon uzmanları, yerelleştirme uzmanları, koordinasyon yönetim uzmanı ve farklı alanlarda tecrübeli uzmanlar ekip olarak çalışır.

  Farklı Çeviri Hizmetleri İçin Tercüme Bürosu

  Dosya gönderimi ile beraber ekip olarak ele alınan çeviri, aşamalı olarak birçok unsur üzerinden gerçekleştirilmektedir. Konusunda tecrübe sahibi uzmanlar kendi alanlarına göre dosya üzerinde çalışma sağlar. Bu çalışmalar tercüme bürosu bünyesinde tamamen yasal bir çerçeve altında ele alınır. İlgili kanun uyarınca kurulmuş olan tercüme bürosu, çeviri konusunda hizmet sağlayan özel bir kurumdur. Özellikle bu kurumlar mütercim büroları ile karıştırılmamalıdır. Çünkü mütercim büroları sadece yazılı eserleri çevirmekle mükelleftir. Ancak tercüme büroları bu çeviriler ile beraber ayrıca daha birçok farklı çalışmayı kurumsal bir anlayışla ele almaktadır.

  - Yabancı misafir ağırlama,

 - Özel sunumlar,

 - İş toplantıları,

 - Uluslararası sözleşmeler,

 - Bireysel çalışmalar,

 - Yazılı ya da sözlü çeviriler,

 - Mahkemede tanık/suçlu dinleme,

 

 Bu gibi daha pek çok farklı çeviri üzerinden kurumsal ve profesyonel bir anlayışla hizmet sağlanmaktadır. O yüzden dünya çapındaki pek çok değişik dile hakim ve farklı alanlarda uzmanlık geliştirmiş profesyoneller ekip olarak çalışır.

  Tercüme Bürolarında Aşamalı Olarak Çeviri

  Belli başlı bazı aşamalara bağlı olarak uzmanlar eşliğinde tercüme bürolarında çeviri sağlanır. Metin üzerinde anlam bütünlüğü bozulmadan, ifade doğruluğu kapsamında doğru cümle çevirisi gerçekleşir. Aynı durum sözel çeviriler için de geçerlidir. Karşı tarafın sözleri dinlendikten sonra anlam bütünlüğü bozulmadan kaynak ile hedef dil arasında çeviri gerçekleşir. Diğer yandan tercüme büroları bireysel çalışmalar ele alır. Bunlar arasında akademik, hukuki, tıbbi, web siteleri ya da teknik gibi pek çok çalışma sürece dahil olur. Ayrıca kendini sürekli güncel tutan ve araştırma gerçekleştiren tercüme büroları, çağa ayak uydurmuş şekilde hizmet sağlar.


Etiketler: tercüme, tercüme bürosu, noter onaylı tercüme

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık