Tercümanların Dernek Kurması ve Sektöre Katkısı

Tercümanların Dernek Kurması ve Sektöre Katkısı

MAR 04, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Çalışanların dernekleşerek; sorunlarını, yasal hak ve sorumluluklarını bilerek hareket etmesi oldukça faydalıdır. Yasalara uygun biçimde hareket ederek, bilinçli bir biçimde çalışma hayatlarını sürdürmesi açısından önem taşır. Tercümanların da bu noktada diğer sektör çalışanların farkı yoktur. Yeminli tercüme bürolarının da serbest çalışma yapan tercümanların da, yasalar gereğince hak ve sorumluluklarına hakim olması daha iyi çalışma yapabilmesi için bir gerekliliktir. Çeviri yapma talebiyle size ulaşan müşterilerinize karşı ucuz tercüme yerine kaliteli hizmet sunma hedefinde iseniz, meslektaşlarınız ile birlikte hareket etmek sizi daha güçlü hale getirecektir. Özellikle sık irtibat halinde bulunmanız gereken yasal mercilere karşısında toplu olarak hareket ederek, şikayet ve isteklerinizi ifade etmeniz sayesinde daha dikkate alınır hale gelebilirsiniz.

Mütercim tercüman yada tercümanlar için herhangi bir oda bulunmasa bile irili ufaklı açılan dernekler bulunuyor. Tercüman yada çevirmen olarak faaliyetlerini sürdüren kişi yada kurumlar bu derneklere üye olarak birlikte hareket etmenin gücünü yaşayabilir. Türkiye’de 50 yılı aşkın zamandır var olan simültane tercüme yada bir başka ifade konferans çevirmenliği yapanlar için Türkiye Konferans Çevirmenliği Derneği, İstanbul merkezli olarak hizmet veriyor. Çevirmenlere yönelik olarak da yine İstanbul merkezli Türkiye Çevirmenler Derneği bulunuyor. Kurulmuş bu derneklere üye olmak çok zor değil ve internet siteleri aracılığı ile dahi bilgi alıp başvurularınızı başlatabiliyorsunuz. Kendi mesleğinizi icra edenlerle bir araya gelip, onların sorunlarını ve sorunlar karşısında ürettikleri çözümleri öğrenebiliyorsunuz. Çevirmenlik noktasında yenilikleri daha yakından takip edebiliyorsunuz.

Her meslek çalışanının bir odası bulunması gerekli olsa da henüz mütercim tercüman, tercüman yada çevirmen olarak çalışma yürütenlerin bağlı oldukları bir oda bulunmuyor. Noterler aracılığı ile yasal sürece giren çevirilerde, zaman zaman çeviri yaptıranlar da, yapanlar da bazı sorunlarla karşılaşıyor. Bu durumun önünü almak amacıyla kurulmuş olan derneklere önemli görevler düşüyor. Yasal süreçte profesyonel çeviri işi ile uğraşanların haklarını savunacak ve yükümlülüklerini belirleyecek bir odaya kavuşmak için var güçleriyle emek harcamaları gerekiyor. Tercüme sektörünün daha iyi düzeye ulaşması için, ortak çalışmalarda bulunmaları ve gerekli makamlara bu konuda baskı yapmaları gerekiyor.


Etiketler: simültane tercüme, ucuz tercüme, profesyonel çeviri 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık