Tercüman İstihdamı

Tercüman İstihdamı

ŞUB 16, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Ülkemizde bulunan devlet kurumları yanında birçok firma da bünyesinde tercüman istihdam ediyor. Farklı ülkelerle iletişim kurması gereken faaliyetler yapan kurumların, o ülke dilini kendi diline yada tersi olarak kendi dilindeki metin yada sözleri o ülke diline çevirme gereksinimi ortaya çıkar. İşte tercüman, bu noktaya devreye girerek Türkçe ile yabancı dil arasındaki çevirileri gerçekleştirir. İzmir ilinde de hem devlet hem özel kurumlarında da, birçok İzmir tercüman olarak istihdam edilen personel bulunuyor. Bu istihdamı belirleyen ana etken, elbette mali açıdan bir personelin istihdamı ile kazanç elde etmektir.

Bakanlık, Valilik, Gümrük Dairesi gibi devlet kurumlarında farklı diller ile yazışma, sözlü görüşme gibi işlemleri yürütecek tercüman istihdamı zaten kaçınılmazdır. Bu durum, hem ülkemizin farklı ülkelerle olan ticari ve kültürel faaliyetlerimizin kolaylaştırılması açısından bir zorunluluktur, hem de farklı ülkelerin ülkemiz ile iletişim kuracağı noktada destek olması açısından zorunluluktur. Kişi yada özel kurumların bu noktada bağlayıcı bir zorunluluğu olmaz. Çünkü hem Türkiye genelinde hem de İzmir’de, üniversitelerin tercüman yetiştiren bölümlerinden mezun olmuş uzman kişilerle hizmet veren tercümanlık büroları bulunmaktadır. Bir özel kurum; tercüman istihdamı ile düzenli bir maaşı, SGK ücretini, sosyal hizmetleri  ve devlete vergi yükünü karşılamak durumunda kalacaktır. Dönemsel çeviri hizmetleri alanların bu denli yüksek maliyetler altına girmesi ticari varlıklarına zarar verebilir. Çünkü bu hizmetleri daha uygun maliyetler ayırarak, yeminli tercüme  bürolarından bile alabilmektedir. Dolayısıyla, yapılacak sözlü yada çeviri için bu kurumlardan alacakları hizmetle sorunsuz çevirilere sahip olabilir ve önemli bir prestiji elde ederken kazançlı dahi çıkabilirler.

Her işletmenin temel amacı kar elde etmektir. Bu amaçla çalışmalarını yürütürken; hem var olan prestijini kaybetmemeli, hem büyümesini sürdürmeli, hem de toplum ve çalışanları yararına faaliyetler içerisinde olmalıdır. İzmirde çeviri büroları, kar amacı güden firmaların ülke prestijini yada ihracatını etkileyecek biçimde yabancı ülkelerle olan iletişimlerinde uygun fiyatlı çözüm seçenekleri sunuyor. İzmir firmaları, kaliteli ve deneyimli çeviri hizmetini başarısını kanıtlamış tercüme bürolarından yeminli seçeneğini de kullanarak noter onaylı biçimde alma fırsatını yakalıyor.


Etiketler: İzmirde çeviri büroları,

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık