TASARIM ÜRÜNLERİNİN İTHALATI

TASARIM ÜRÜNLERİNİN İTHALATI

OCA 13, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Yerli sanatçılarımızın ve ticaret insanlarımızın kurdukları şirketler, ülkemizin dışındaki satış alanlarına da dahil olmaktadır. Satışı uluslararası bir seviyeye getirebildiklerinde ülke olarak onlarla hem gurur duymakta hem de yükselişleri ülkeye kazanç sağlamaktadır. Tasarım ürünleri ithalatı konusunda ismi duyulan markalardan birisi Paşabahçe’dir. Hem Türk hem yabancı tasarımcıların eserlerini mağaza ve internet sayfalarında satışa sunmaları, Türkçe’nin yanında İngilizce olarak da tanıtım yapmaları, dünyanın her yerinden alıcıya ulaşmalarını sağlamaktadır.

  Sadece o markayla sınırlı değil elbette dış ticaret gerçekleştirdiğimiz firmalarımız, sanat ve tasarım alanında künyesi Türk ancak şirket ve satış hedefi yabancı ülkeler olan şirketler, hitap ettikleri kitlenin dilinde marka isimleri kullanmaktadırlar. Bu sebepten bazı zamanlar erli bir marka olduğunu pek fark edememekteyiz.

 Paşabahçe’nin ürünleri bazen el yapımı bazen de seri fabrika üretimi mallardır. Ancak heykel sanatını cam, porselen, kil, plastik gibi malzemelerle oluşturmaları somut, elle tutulur eserler inşa etmeleri sadece süs eşyası olarak değil bazen kullanışlı güzel eserler olarak da oluşturulduklarını gösterir. İnternetteki satış sitelerindeki ürün tanıtımları ve içerik bilgilerinin genellikle İngilizce verilmesi evrensel olarak ortak dilin İngilizce kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Metinleri İngilizce çeviri yaparak paylaştıkları için sitelere bizler girdiğimizde sadece yabancılara hitap etmek istediklerini zannedebiliyoruz. Ancak Türkçe açıklamalar da son zamanlarda çoğaltılmaya başlandı.

Ürünleri dünya pazarına sundukları için yabancı dil kullanmak onlar için çok önemli. Sadece Türkçe olarak satış yapmak bir firmanın uluslararası yarışlara girmesine katkısı az olacaktır bu sebepten yabancı dillerden de yana tercih kullanmak faydalıdır. Alışveriş yaparken bilgilendirmeyi anlayabilmek merak edilen detayları görmek alıcının dikkat ettiği noktalardır. Bu yüzden çeviriyi yapacak kişi ticari çeviri konusunda deneyimli olmalıdır. Sanatını ve malzemeyi iyi anlatmalıdır. Alıcının duymak istediği açıklamaları gözden kaçırmadan vermelidir.

İngilizce dilini artık hemen hemen herkes öğrendiği için tasarım ürünleri satışı yapan firmalar yalnızca o dili, ilanlarına eklememektedir. Daha fazla dil seçeneği ile herkese sunma peşindelerdir ancak yine de İngilizce daima ön plandadır. Çevirileri yapacak kişinin İngilizce diline artı olarak başka bir yabancı dili daha eklemesi onun çalıştığı firma içinde daha çok iş yapabilmesini sağlayabilir.


Etiketler: ticari çeviri ,İngilizce çeviri ,Tasarım ürünleri ithalatı

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık