Tapu Dairelerinde Mahkeme Bilirkişileri mi Görev Almalı Yoksa Yeminli Tercümanlar mı?

Tapu Dairelerinde Mahkeme Bilirkişileri mi Görev Almalı Yoksa Yeminli Tercümanlar mı?

MAR 06, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Ülkemizde emlak alım – satımı işlemleri sonunda tapu sahibi olabiliyorsunuz ve mutlaka tapuda işlem yaptırmanız gerekiyor. Son yıllarda emlak piyasasında yabancılar da yaptıkları alımlarla dikkat çekiyor. Türk vatandaşlarının alım satım işlemi sırasında, banka yada mahkeme tarafından atanan bilirkişiler görev alabiliyor. Ancak artan yabancı talebi konusunda dil sorununu ortadan kaldırmak için tercüman ihtiyacı ister istemez oluşuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı’nın bu konuya el atarak, özellikle yabancıya yapılan satışlar sonrasında bir yeminli tercümana görev verilmesinde yarar vardır. Tapuda yapılacak olan çeviri işlemi için yeminli tercüme fiyat konusunda da bazı standartlar getirilmesi ayrıca gerekmektedir.

Son yıllarda yabancıya konut yada gayrimenkul satışı noktasında bazı esneklikler getirildi. Bu nedenle hem ülkemizde ikamet etmekte olan yabancılar, hem de yabancı yatırımcılar mülk sahibi olmak için alımlar gerçekleştirdi. Bu alım sadece konut için değil; arsa, iş yeri, villa, bina için de gerçekleşti. Görünen o ki; daha bu ilgi sürecek ve yabancıların alımlarına sık olarak rastlayacağız. Son zamanlarda Arapların ilgisi, özellikle Sapanca, Karadeniz gibi bölgelerde gözle görünür biçimde artış gösterdi ve yeni alımlara yöneliyorlar. Bu durum karşısında tapu müdürlükleri de hazırlıklı olmalı ve bilir kişi dışında bir yeminli tercüme bürosuna Arapça yeminli tercüme noktasında görevler yüklemelidir. Bu durum hem tapu müdürlüklerinin iş yükünü azaltacak, hem de alım yapan yabancılar dil sorunu nedeniyle zaman kaybetmeyecekler.

Ülkemiz vatandaşlarının gayrimenkul ile tapu sahibi olmaları esnasında, kredi kullanmaları yada mahkeme kararı ile satış gerçekleşmesi durumunda bilirkişi görev alır. Ancak yabancılar için böyle bir durum gerekmeyebilir. Zaten peşin para ile gerçekleşen satışa, tercüman aracılığı ile tapu işleminde zaman kazanmak mümkün olabilir. İzmir gibi büyük kentlerde, bu iş için yeminli tercüman Bornava çözümleri de bulunuyor. Sorusuz, kısa zamanda gerçekleşen, iletişim açsından hem alıcıyı hem de alım yapan yabancıyı zora sokmayacak işlemler yeminli tercüman kontrolünde gerçekleşebilir. Artık tapu işlemlerinde de sık yabancı göreceğimizden, yasalar da bu konuda düzenlemeye gidilerek hazırlıklar yapılmalıdır. 


Etiketler: Arapça yeminli tercüme,  yeminli tercüme fiyat, yeminli tercüman

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık