TANIŞMA SİTELERİ

TANIŞMA SİTELERİ

OCA 18, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

İnsanlar gerçek hayatta yakın çevrelerinde sosyal bağlar kuramadıkları zamanlarda internet aracılığıyla yeni insanlar tanımayı denerler. Bunu sosyal medya uygulamalarıyla yaptıkları gibi sırf bu amaca yönelik programlar da üretilmektedir. Bu yüzden insanlar tanışma siteleri vasıtasıyla arkadaşlık kurabilmektedirler. Bazen yakın konumlardan bazen de dünyanın öbür ucundan kişilerin iletişim kurmasına olanak sağlayan bu uygulamalarda, tercihiniz yabancı bir arkadaş edinmekse mecburen aynı dili konuşmanız gerekir.

 Bütün uygulamaların içinde dil çevirme desteği bulunmadığı için konuşmaları karşı tarafla anlaşabileceğiniz bir dilde yaparak anlaşabilirsiniz ancak. İngilizce en yaygın kullanılan dildir ancak herkesin tercihi İngilizce konuşmaktan yana olmayabilir. Bazen seçtiğiniz arkadaşınızın dili neyse o dilde konuşma yapmanızı isteyebilir. Şayet siz o dili ucundan bile bilmiyor ama yine de konuşmakta ısrarcıysanız online çeviri siteleri kullanarak bir raddeye kadar sohbet edebilirsiniz ancak her zaman duygularınıza tercüman olamayabilir çeviri uygulamaları. Bu sebepten belki de tanışma sitelerinde kurduğunuz bir arkadaş sayesinde bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Çünkü sonsuza kadar çeviri kullanarak anlaşmayı sürdüremezsiniz. En azından birkaç basit kelimeyi öğrenmeye çalıştığınızda göreceksiniz ki günlük dil seviyesine yaklaşıyorsunuz. Her gün biraz daha konuşmaya devam ettiğinizde yavaş yavaş aklınıza kaydetmiş oluyorsunuz, böylece dil öğrenmeye başlamışsınız.

 Yeni bir arkadaş sebebiyle dil öğrenmeye başlamak belki de bir dili öğrenirken kişiyi en çok motive edebilecek şeylerden birisidir. Çünkü bir dili öğrenmeye başladığınızda, sıkılmamak için bir vazgeçmenizi engelleyecek bir nedene ihtiyacınız olmalıdır. Diğer bağlamda tanışma siteleri, dilini geliştirmek isteyen kişilere de istediği hizmeti sunmaktadır. Bu yüzden belli bir yaş sınırına sahip ve bilinçli kişilerin içinde olduğu uygulamaların kullanmasını tavsiye ediyoruz. Güvenlik ihlali yapıldığında, kişisel saldırılar olduğunda muhakkak ilgili şikayet makamlarına bildirilmesi gerekir. Denetim yokmuş gibi düşünüyoruz ancak belli şikayet sayısına ulaşıldığında bazı uygulamalar ülke sınırlarında erişimi engellenerek, yasaklanabiliyor. Bu yüzden müstehcen ya da problemli içeriklere tanık olduğunuzda sessiz kalmamanız herkes için faydalı olacaktır.

Tanışma siteleri, dil geliştirmek için en uygun yer diyemeyiz ancak bir kişinin dil öğrenme motivasyonunu geliştirir diyebiliriz.


Etiketler: dil çevirme,online çeviri,tanışma siteleri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık