SU ÜRÜNLERİNİN İSİMLERİ

SU ÜRÜNLERİNİN İSİMLERİ

OCA 11, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Teknoloji sayesinde okyanusların en derin noktaları bile artık keşfedebildiğimiz, belgesellerde kalmayan yakınlığa ulaşmış durumda. Her geçen gün bilimin de gelişip değişiyor olmasıyla yeni keşifler önümüze çıkmaktadır. Coğrafyaların ve bizimle ilgilenmeyen diğer dünya canlılarını tanıyor olmak bazen korkutucu gelse de aslında çok büyüleyici değil mi? Bilim insanlarının gayretleri ve farkındalıkları bizlerin de ufkunu açıyorken, merak etmekten bizler de geri kalamıyoruz.

Geçen aylarda Ege Üniversitesi’nin araştırmaları sonucunda sadece bizim ülkemizde görülen 3 yeni karides keşfettiklerini açıklamışlardı. Onlar gibi yaklaşık 32 canlının daha kayıtlara onlar tarafından bu yıl geçirildiğini biliyoruz. Keşfedilen su ürünlerinin isimleri bazen ironik bazen çok beklenmedik derinlikte olabildiğini görüyoruz. Keşfi yapan insanların tercihinde seçilen isimlerin başka dillere çevrilmesi pek mümkün değildir. Yani başka bir ülkenin kayıtlarına da o canlının ismi, ilk kayıt tutanın belirlediği şekilde kalmak zorunda. Canlının türüne göre bir ön ad koyulduktan sonra onu ayırt eden diğer ismini vermek kaşif bilim insanlarının inisiyatifindedir. O yüzden bilimsel çeviri bu keşiflerde yapılmamaktadır.

  Bizim ülke sınırlarımızın üç tarafının denizlerle çevrili olması, birçok kaynak ve fırsat şansı vermektedir. Ancak bilim insanlarımız, profesörlerimiz ne kadar çabalasalar da bazen medyada yeterli değeri görmemekte, halkımız tarafından da beklenilen ilgiyi alamadıklarından şikayet etmektedirler. Bu rağmen geleceğimizi aydınlatmaktan geri durmamaktadırlar. 

 Su ürünleri, belgelerde yer alırken kullanılan isimlerini genellikle tıp çevirisi yapabilen doktorlar, uzmanlık alanını canlılar üzerinde ilerleten biyologlar ve elbette keşifçi insanların ortak kararı ile seçilmektedir. Akılda kalacak ve özgün bir nitelik taşıyacak o ismin taklit edilmesi kayıtlardan sonra yasaklanır. Sadece benzer türdeki yeni bir canlı keşfedildiğinde o ismi ön ad olarak kullanıp ardına fazladan bir ad daha eklenir. Elbette bu isim verme durumu sadece su canlıları için geçerli değildir, dünya üzerindeki bütün varlıklar için keşfedilen her şeye, keşfeden kişi gerekli bulunan dilde ve manada bir ismi literatüre geçirebilir. Bundan sonra o varlık bilimsel alanda o isimde anılmak zorundadır. Kişisel bir değişim yapılarak kullanılması akademik camiada hoş görülmemektedir.


Etiketler: tıp çevirisi,su ürünlerinin isimleri,bilimsel çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık