SAVUNMA SANAYİDE ÇEVİRMENLER

SAVUNMA SANAYİDE ÇEVİRMENLER

OCA 08, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

  Ülkesel politik sorunlar sadece kendi içini etkileyen bir yapıda değildir. Kendisiyle birlikte sınırlarındaki bütün ülkeleri ve hatta dünyanın öbür ucundaki toplumları değiştirebilecek özellikler her zaman var olmuştur. Terör ya da herhangi bir açık savaş karşısında tek başına mücadele verilmesi çoğu zaman yenilgiyi getirdiği için, kendi çıkarları doğrultusunda ülkeler dostluk ya da soğuk bir ittifak kurma yoluna girmişlerdir. Ülkeler arasında sağlıklı bir kararın sağlanması için çevirmenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Savunma sanayide çevirmenler iki ülke arasında kurulan ciddi ilişkilerin yürütülmesi için ana rollerden birisini üstlenmektedir.

 Bugünlerde Savunma Bakanlığı’mızın silahlı anlaşmalar için görüşmeler yaptığı ülkelerden birisi de Pakistandır. Ortak din ve komşularıyla olan münasebetleri bizi de ilgilendirdiği için Pakistan ile güçlü ilişkiler kurmamız gerekmektedir. Bu yüzden görüşmelerde o ülkenin resmi diline hakim tercümanlar iletişimi sağlamaktadır Pakistan’da konuşulan dillerin başında Urduca, İngilizce ve Hintçe geldiği için tercümanların Urduca çeviri yapabilirken diğer dillere de kısmen hakim olabilmesi önemlidir. Çünkü ulusal dil Urduca olmasına rağmen, resmi dil İngilizcedir ve yerli halkın yaşadığı yerlere göre her eyalette konuşulan dil farklılık göstermektedir, 60’dan fazla dilin konuşulduğu ülkede Urduca’dan sonra Hintçe yoğunlukla kullanılmaktadır bundan dolayı da yalnızca Urduca çeviri yapmak tercümanlara yetmeyebilir.

 Terör ve politik mücadelelerin en sağlıklı hale getirilmesi ve barışın sağlanması adına Pakistan sınırlarında çalışacak olan Urduca tercümanları, belgelerin yazılı çevirisini yapmaktan ziyade komutan ve resmi makamların yüz yüze görüşmeleri sırasında sözlü çeviri yapması istenecektir. Bu yüzden Urduca dilini öğrenmiş kişilerin konuşma pratiğini geliştirmiş ve mertebe ifadelerini anlayıp ona uygun çeviriler yapabilmesi önemlidir.

Urduca dilini öğrenmek isteyenlere verilebilecek önerilerimizden birisi alsa korkmamalılardır. Urduca esasen Hintçe ile aynıdır fakat Arap harfleriyle yazılmaktadır. Geçmişten beri siyasi ve dini desteklerde bulunmamızdan dolayı da bizim dilimizden birçok kelime Urduca’ya geçmiştir. Öğrenirken tanıdık bir dil olduğunu fark edeceksiniz ve muhtemelen çok zorlanmayacaksınız. Ancak Urduca öğrenmek için vaktiniz yoksa ya da başka bir sebebiniz, bu dili iyi konuşan ve başarılı çeviriler yapabilen kişiler, tercüman şirketlerinde çalışmaktadır. Bu şekilde çevirilerinizi hızlıca yaptırabilir veya uzman Urduca tercüman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.


Etiketler: Urduca tercüman, Urduca çeviri,Savunma sanayide çevirmenler

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık