SABUN İHRACATI

SABUN İHRACATI

OCA 18, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Bedenimiz ve eşyalarımızın hijyeni için temizlik sırasında kullandığımız sabunlar vazgeçmediğimiz kimya ürünleridir. Sabun hem kendimizi hem de zarar görmesini istemediğimiz her şeyi yıkadığımız kokulu veya kokusuz; katı, sıvı, köpük, toz, kağıt olarak üretilmiş paklama araçlarıdır. Cildimize sürdüğümüz bir sabun, cilt yapısını çok etkileyeceği için ne tür bir maddeden yapıldığı, kimyasalların bizi yıpratmayacak bir formda olması önemlidir. Özellikle zeytinyağlı sabunlar ph derecesi cildimizle uyumlu ve teni besleyen minerallere, yağlara sahip olduğu için sabun üretiminde en çok kullanılan bitkilerden birisidir. Ülkemizde de geleneksel yöntemlerle zeytinyağından üretilen doğal sabunlar bir hayli yaygın, hatta ihraç edildiği bilinmekte. Bu sebepten kozmetik ticaretinde sabunun, bizim için ehemmiyeti büyük.  

Sabun ihracatı sayesinde maddi getirinin artması ile geleneksel üretim şekilleri sürdürülmekte hem de üretim artmasıyla sağlıklı yaşam için insanlarımız doğal malzemelere yönelmektedir.

  Sabun fabrikalarının birçoğu Eğe bölgesindeki şehirlerimize kurulmuştur çünkü zeytin yetiştiriciliği buralarda fazladır ve sanayi bölgesi olarak gelişmiştir. Örneğin zeytinyağlı sabun ihracatında önemli bir konuma yükselmiş olan Dalan, ürünlerini yerli pazarla birlikte yurtdışı piyasasına da sürerken aynı yöntemi uygulamamaktadır. Pazarın tüketicisi hangi kimlikteyse ona yönelik bir satış politikası belirlemekte ve ürünlerini satış yapacağı ülkeye göre üretmektedir. Ürünlerin hammaddesinden ambalajlarına kadar ürün tasarımı, bütünüyle satış bölgesinin niteliklerine göre belirlenmektedir.

 Pazarlama konusunda da ihraç edilecek olan ülkenin dilini kullanarak bir reklam planlaması yapılması gerekmektedir. Bu anlamda Dalan firmasının 132 ülkeye ürün ihraç edebilmesinin mutlak sebebi doğru bir tanıtım yapmış olmasıdır. Tanıtımı Türkçe yapsaydı muhtemelen istediği hedefe bu kadar hızlı ulaşamazdı ancak ürünleri, satışa sunduğu ülkeye İngilizce çeviri ile net bir imajla verebildiği için başarısı hala devam etmektedir. Evrensel dil İngilizce olduğu için yabancı ülkelere satışlarında ürünlerine İngiliz isimleri vermektedir.

   İhraç noktasında çevirinin önemi çok büyüktür. Dalan firması da İzmir’de konumlanmış olmasından dolayı çalışanlarının hep yakın bölgelerden seçmiştir. Çeviri de önemli bir detay olduğu için İzmir çeviri büroları ile çalışmış olma ihtimali yüksektir. Çünkü yerel bir üretim firması olup global hizmet verme anlayışında oldukları için çevirmenlerini de kendi coğrafyalarından seçebilmektedirler.


Etiketler: İngilizce çeviri,İzmir çeviri büroları,Sabun ihracatı

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık