Rusça ve Doğu Bloğu Ülkelerine Etkisi

Rusça ve Doğu Bloğu Ülkelerine Etkisi

MAR 20, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Yakın dünya tarihinde Rusya yada eski adıyla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği etkisi ile ortaya çıkan Doğu Bloğu kavramını hatırlayanlar mutlaka vardır. İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki Soğuk Savaş döneminde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve onun Merkez ve Doğu Avrupa’daki müttefiklerini tanımlamak üzere Doğu Bloku ifadesi kullanıldı. Slav ırkından olan birçok ülkede Rusça bu siyasi etkiyle de oldukça önemli bir dil haline geldi. Romanya, Arnavutluk, Bulgaristan, Polonya, Macaristan gibi günümüzde de yaşamlarını sürdüren ülkeler yanında, şu an isimleri değişerek birden fazla ülke olarak görülen Yugoslavya ve Çekoslavakya gibi ülkelerde Rusça’nın etkin biçimde kullanıldığı görüldü. Rus kültürünün ve Rusça’nın etkisi halen bu coğrafya üzerinde görülebilmektedir. Bu nedenle bu ülkelerdeki görüşmelerde Rusça çeviri zaman zaman işe yarayabilmektedir.

Sosyalist yönetim biçimi ile dünya devi haline dönüşen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, her iki dünya savaşında önemli rol üstlendi. Birçok cumhuriyeti kendi bünyesinde bulunduran bugünkü bilinen adı ile Rusya, Soğuk Savaş döneminde birçok Avrupa ülkesi yönetimine de direk etki etti. Bu ülkeler halen Rusya etkisinden kurtulmaya çalışıyor. Her ne kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, 1991 yılı ile tarih sayfalarında yerini alıp parçalanarak küçülerek yerini bugünkü bilinen Rusya’ya bıraksa dahi birçok ülkede hem kültürel anlamda hem de dil anlamında Rus ve Rusça etkilerini görebiliyorsunuz. Bu nedenle örneğin, Doğu Bloğu ülkeleri arasında yer alan Romanya’da Romence tercüme yapacağınızda Rusça alternatif dil olarak başvurulabilecek bir seçenek olmaktadır. Aynı örneği diğer Doğu Bloğu ülkelerine de halen vermek mümkün oluyor ve bu ülkelerdeki insanlar tarafından Rusça dili biliniyor.

Oldukça geniş bir coğrafyada hakimiyeti olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yerini Rusya’ya bıraktı. Belki toprak olarak küçülmüş görünse dahi Rusya, halen bir dünya devi ülke ve Rusça önemli bir dil olma özelliğini koruyor. Doğu Bloğu kalmasa dahi ülkemizin Rusya ile birçok alanda ticari ilişkileri var. Artan bu ilişkilerde her zaman Türkçeden Rusçaya çeviri işleri firmalar tarafından istenebiliyor. Bu işlerde, yeminli tercüme bürolarına başvurarak noter onayı istemelisiniz.


Etiketler: Rusça çeviri, Romence tercüme,  Türkçeden Rusçaya çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık