Öğrenilmesi Zor Olan Diller Sırasıyla Hangisidir?

Öğrenilmesi Zor Olan Diller Sırasıyla Hangisidir?

ŞUB 26, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

İkinci bir dil öğrenerek farklı insanlar ile iletişim kurabilmeyi pek çok kişi arzuluyor. Bu durum, hem kişisel gelişim açısından hem de kariyer açısından da insanlara değer katıyor. Bu sebeple ana dili dışında ikinci, hatta üçüncü bir dil öğrenmek isteyen kişiler var. Tercüme hizmeti alıp çeviri gereksinimi duymadan sözlü yada yazılı iletişim kurulması gerektiğinde, öğrenilen dil ile işin altından kalkmak herkesin isteyebileceği bir şeydir. Popüler diller olan İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi dillerin yanında, öğrenilmesi oldukça zor olan ve emek isteyen diller de vardır. Dil öğrenmek için yola çıkarken; hem ihtiyaçlarınızı, hem de öğreneceğiniz dilin yapısını, hem de öğreneceğiniz dil ile hedeflediklerinizi iyi belirleyip araştırma yapmalısınız.

Arapça, Çince, Japonca dilleri kullandıkları alfabe yani harfleri sebebiyle en zor öğrenilen diller arasında yer alır. Hem yeni görülen ve bizim gibi birçok dilde kullanılan Latince harflerden farklı harflere sahip dilleri öğrenirken zorluklar yaşamak kaçınılmazdır. Özellikle alınan dil eğitimiyle yazılı çeviri yapılacak ise dil dışında alfabesine de hakimiyetinizi artırmanız şarttır. Dil öğrenme aşamasında, zorluk derecesini belirleyen bir diğer nokta ise, dilin yapısı oluyor. Özne – yüklem kullanımına alışkın olduğumuz cümle yapısına zıt diller ülkemizde dil öğrenimini zorlaştıran bir diğer nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer dil öğrenimini zorlaştıran nokta ise; öğrenmek istediğiniz dilin, kendi ana vatanında farklı lehçeleri yada farklı bölgelerde farklı kullanımı olması oluyor. Eğer bir sıralama yapmak gerekirse; Çince, Arapça, Vietnamca, Tayca, İzlandaca, Arnavutça, Japonca, İskoçca, Macarca, Hırvatça, Korece, İbranice, Urduca, Galce, Danca, Baskça, Afrikaanca, Slovence, Hollandaca, Endonezce, Farsça, Norveççe dilleri ile zor öğrenilen diller sıralaması oluşturulabilir. Zorluk seviyeleri nedeniyle birçok insanın daha kolay ve çok kullanılan diller yöneldiğini söylemek yanlış olmaz.

Biz her ne kadar farklı dilleri düşünsek bile, dünyada farklı dilleri konuşanlar için de Türkçe dilini öğrenmek zor olarak görülür. Özellikle Amerikalılar, Türkçe’nin yanına zor dil olarak Rusça’yı da ekliyorlar. Farklı ülkelerden bizim ülkemize ticaret amacıyla gelenlerin de Türkçe tercüme gereksinimi olacağını, yabancı dil öğrenirken aklınızda bulundurmalısınız.


Etiketler: Türkçe tercüme, yazılı çeviri, çeviri 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık