Noter Yeminli Tercüme ve Çeviri Sektörü

Noter Yeminli Tercüme ve Çeviri Sektörü

NİS 01, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Özellikle resmi daireler için hazırlanması gereken çeviriler, farklı bir özen ister ve noter onayı almanızı gerektirir. Gümrük belgesi, pasaport gibi evrakların tercümesinde hata oranı sıfır olması gerektiği gibi resmi işlem hükmü taşıyan bu tarz evrakların, yemin zaptı olan uzman mütercim tercümanların tercümesi ile hazırlanması gerekir.  Aynı şekilde bu mütercim tercümanlar ile çevirisi yapılan belgeler noter tarafından onaylanmalı yani noter tasdikli tercüme yapısına ulaştırılmalıdır. Elbette diğer çeviri belgeleri yanında noter tasdikli tercüme fiyatları daha yüksek olmaktadır. Noter tasdikli tercümelerin bu maliyet farkı yemin zaptı bulunan tercümanlar tarafından yapılması ve bir noter tarafından belgeye onay verilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu onay ile tercümesi yapılan belge, içerik ya da sözlü beyanlar için yanlışlık olmadığı kanıtlanmış olmaktadır.

Uzman tercüme büroları tarafından alacağınız hizmet sonunda belgeyi noter tasdikli tercüme haline getirmek, hem tercüme yaptıran tarafı hem de tercüme edilmiş belgelere ihtiyaç duyan resmi kurumları güvence altına almayı amaçlar. Özellikle farklı ülke makamları yada o ülkelerde almış olduğunuz belgenin ülkemiz makamlarına çevirisi yapılarak verilmesi gerektiğinde noter onaylı çeviri ihtiyacı duyulur. Bu tarz belgeler arasında; pasaport, sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, boşanma evrakları, evlat edinme, uyruk değiştirme gibi işlemlere ait belgeler olabilmektedir. Noter onaylı tercüme işinin yapılması için her şeyden evvel, yemin zaptı olan tercümana ulaşarak çeviri yaptırmanız gerekiyor. Çevirmene vereceğiniz ücret yanında, noter tercüme ücretleri farklılık olarak bu nedenle karşınıza gelir.

Uzman ve yeminli tercümanlar ile hizmet vermekte olan tercüme büroları; çeviri için gerekli belgeleri hazırlar, noter için gerekli tüm evrakları hazırlar, dilerseniz bu evrakları notere götürüp onaylatır. Tasdik ve çeviri için ücretler farklı olduğundan bazen müşteriler tarafından fazla ücretlendirme olduğu düşünülür. Çeviri için verilen tüm belgeler, gizlilik ilkesi kapsamında yapılır, tüm belge ve bilgilerin korunması için güvenli çalışma yürütür. Çeviri işlemlerine İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük kentler yanında örneğin Bursa, Antalya, Hatay noter kurumları da aynı ücret tarifesini onay için uygular. Çeviri belgeleri, 2 nüsha hazırlanır ve notere götürülerek onayı yaptırılır. Sonrasında noter onayı alınan belge, çeviriyi yaptırana teslim edilir.


Etiketler: Hatay noter,  noter tasdikli tercüme fiyatları , noter tercüme ücretleri 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık