Neden ülkemizde Almanca dili oldukça revaçtadır?

Neden ülkemizde Almanca dili oldukça revaçtadır?

ŞUB 20, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Almanya ile Türkiye arasında tarihe dayanan bir dostluk var. Ancak bu dostluk özellikle 1950 sonrasında Almanya’ya çalışma amacı ile giden vatandaşlarımız ile oldukça farklı bir boyuta geldi. Almanya’ya çalışma amacı ile giden ve göçmen olan vatandaşlarımız, orada çalışma yaşamı içinde yer buldu, ailesini oraya getirdi, çocukları orada doğup büyüdü ve birkaç kuşak Türk genci uzun yıllardır Almanya’da yaşamayı seçti. Özellikle yaz aylarında ve tatillerde bu vatandaşlarımız halen ana vatanına geliyor, buradaki bağlarını koparmıyor. Hatta evlenerek oraya gidenler Türk sayısını Almanya’da giderek artırıyor. Özellikle de bu nedenle Almanca, ülkemizde en fazla öğrenilmesi gerekli bir yabancı dil olarak görülüyor. Sadece sözlü çeviri gereksinimi için, çoğu ortamda Almanca tercüman gereksinimine eğer Almanca bilen biri varsa gerek kalmıyor.

Almanya genelinde 3 milyonu bulan bir Türk nüfusu var. Bazı Türkler, Alman vatandaşlığına geçmiş olsa dahi ülkemizde var olan bağlarını koparmadı. Orada doğup büyümüş olan nesil dahi ülkemize geliyor. Almanca bilgisi olan bu vatandaşlarımız sayesinde, ülkemizde en fazla bilinen yabancı dil Almanca oldu. Eğitim – öğretim sistemimizde dahi İngilizce dışında müfredatta Almanca en çok tercih edilen ikinci yabancı dil olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar Almanya’ya yapılacak ziyarette bir Türk ile irtibatlı olarak gidiyor olsanız bile, Almanca çeviri ihtiyacı bazı noktalarda görülebiliyor. Özellikle evlilik, akraba ziyareti gibi nedenlerle Almanya’ya gidecek olan ve Almanca bilgisi olamayan kişiler için elçilik tarafından istenen resmi belgeleri hazırlama esnasında bu ihtiyaç kendini gösterebiliyor. Almanca yeminli tercüme yapan uzman bürolar; vizeden evlilik belgesine, oturum belgesinden emeklilik için gerekli belgeye hatasız çeviriler yaparak ihtiyaçları karşılayabiliyor.

Aslında ülkemiz dış ticaretinde de çoğu firmamız Almanya ile ortak çalışma yapıyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en faz dış ticaret hacmimiz Almanya ile gerçekleşiyor. Türk firmaları, ithalat veya ihracat için Alman firmaları ile çalışırken resmi makamlara Almanca evraklar hazırlamak yada Almanca hazırlanan belgeleri Türkçe dilini çevirerek ilgili yerlere teslim etmek durumunda kalıyor. Almanca Türkçe tercüme işlerinde uzman çeviri büroları ile çalışan firmalar işlerini sorunsuz hallederek, önemli zaman kaybını önleyip prestij kazanıyor.


Etiketler: Almanca yeminli tercüme, Almanca Türkçe tercüme 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık