Mütercim Tercümanlık Mezunu Öğrencilerin Tercüme Bürosu Deneyimleri

Mütercim Tercümanlık Mezunu Öğrencilerin Tercüme Bürosu Deneyimleri

ŞUB 25, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Yabancı dilin giderek küreselleşen dünyada önem kazanması ile Mütercim – Tercümanlık bölümleri daha fazla öğrenci tarafından üniversitelerde eğitim alma maksadı ile tercih edilir oldu. Lisans programları içinde yıllardır 4 yıl eğitim vererek yer alan bu bölümleri, bazen sadece yabancı dil eğitimi gibi görürler. Ancak bu bölüm öğrencileri; yabancı dil eğitimi dışında çeviriye ilişkin olarak da tüm bilinmesi gerekenleri eğitimleri sırasında öğrenmektedir.Dünya giderek daha ufak hale geldi ve farklı ülkeleri ziyaret edenlerin sayısında, farklı ülkelerle ticaret yapanların sayısında, farklı dil kullananlarla iletişime girmeye çalışanların sayısında ciddi artışlar görülüyor. Bu durum tercüme işini de daha değerli hale getiriyor. Bu alanda yetişecek üniversitelerin verdiği eğitim, tercüme sektörünün eğitimli çevirmenler kazanması açısından daha önemli oluyor. Yetişmiş elamanlara ulaşabilmek için Mütercim Tercümanlık bölümlerine görev yükleniyor.

Her üniversite öğrenci, mezıniyet sonrası ne yapabileceğini öğrenmek ister ve hayaller kurar. Mesleki geleceği konusunda, Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencileri de aynı heyecanı duyuyor. Öğrenciler; Mütercim-Tercümanlık Bölümü eğitimi ile çeviriye ilişkin teorik ve uygulamalı dersler aracılığıyla bilgiler aldığından çevirmen olarak farklı yerlerde iş hayatına rahatça başlayabilirler. Öğrenciler, eğitimleri boyunca herhangi bir yabancı dil üzerinde uzmanlaşırken o dilin anadil olarak konuşulduğu topluma ait kültür konusunda da bilgi sahibi olur. Eğitimleri sırasında teorik ve uygulamalı olarak iki aşamalı ders alırlarken, tüm üniversite öğrencileri gibi staj aşamasında mütercim tercümanlık hizmeti veren bürolarda görev alabilirler.Ancak üniversitede bu bölümde okuyan öğrenciler için sadece bu büroların istihdam amaçlı beklemediklerini ve bir çok sektörün çevirmen ihtiyacı olduğunu bilmesi de gerekiyor.

Elbette yeminli mütercim tercüman olarak mezun olanlar, kendi sermayeleri ile bir büro açabilir. Ancak alınan eğitim ve edinilen bilgi birikimi ile uzmanlaşan tercümanlara ticarette, sanayide veya turizmde oldukça önemli sayıda ihtiyaç vardır. Mezun olduktan sonra bilgi ve birikimini genişletenler, önemli gelirlere serbest zamanlı çalışma yürüterek de ulaşabiliyorlar. Yapacakları pratikler ile deneyimini artıran her mütercim- tercümanlık bölümü öğrencisini parlak bir gelecek bekler. Devlette ve özel sektörde hala önemli bir tercüman açığı bulunuyor.


Etiketler: yeminli mütercim tercüman, mütercim tercümanlık , Mütercim 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık