Makedoncanın Gelişimi ve Kuzey Makedonya Tarihi

Makedoncanın Gelişimi ve Kuzey Makedonya Tarihi

MAR 22, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Yugoslavya isimli ülkeden bugünkü Balkan coğrafyası ülkelerine gelişte oluşmuş olan ülkelerden biri de Makedonya. Bugünkü Makedonya Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya resmi dil olarak Güney Slav dillerinden olan Makedonca’yı kullanıyor. Makedonca, benzerleri olan Hırvavça, Sırpça ve Boşnakça’ya nazaran oldukça kolay öğrenebilir bir dil olarak bilinir. Makedonca dili için; Kril alfabesini kullandığını, Bulgarca ile benzerlik gösterdiğini, Makedonya’da resmi dil ve Arnavutluk, Romanya ile Sırbistan'da onaylanmış azınlık dili olarak kullanıldığını belirtmek gerekir. Tarih boyunca Balkanlar’da önemli bir güç olarak bulunan Osmanlı İmparatorluğu nedeniyle, Makedonya önemli bağlarımız var. Özellikle ülke ilişkilerinde bu bağlar nedeniyle Makedonca çeviri esnasında çok zorlanma yaşanmaz. Ancak özellikle yapılacak çeviriyi resmi makamlara belge olarak vereceğinizde yeminli tercüme bürolarına yönelmelisiniz.

Toplamda 31 harften oluşan Makedon alfabesinde; okunuş biçimleri a, e, i, o, u biçiminde olan sırasıyla а, е, и, о, у sesli harfleri kullanılmaktadır. Tarihsel süreçte bir dönem, Bulgarcanın lehçesi olarak görülüp ayrı bir dil olarak kabul görmemiştir. Bu dili ilk kullananlar, Balkan yarımadasına göç etmiş olan Slavlar olmuştur. Makedonca dilinde Türkçe kökenli 5000 civarında Türkçe kelime bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu etkisi altında asırlar boyunca kalması aynı kelimeleri hala kullanıyor olma durumunu yaratmıştır. Bu Türkçe kelimeler, günümüzde de Makedonya günlük yaşamı içinde kullanılıyor. Türkçe Makedonca çeviri esnasında bu kelimelerden birine denk gelebilirsiniz. Makedon dilinin kullanımı da öğrenilmesi de oldukça kolay diller arasında sayılmaktadır.

Uzun yıllar Makedonya Cumhuriyeti olarak tanınan ülke, Yunanistan tarafından gelen talep sonrasında 9 Ocak 2019 tarihinde ismini Kuzey Makedonya olarak değiştirmiştir. Tarihsel süreçteki Makedon ifadesi nedeni ve isim sebebe ile iki ülke arasındaki gerginlik de sona ermiş oldu.  Balkan coğrafyasında yeni bir değişiklik bu anlaşma ile meydana geldi. Bölge ülkeleri ile ilişkiler esnasında Boşnakça, Sırpça, Makedonca ve Hırvatça çeviri ile Güney Slav dilini kullananlarla ilişkilerdeki dil sorunu ortadan kaldırılıyor. Zaten tarihi bağımız olan ülkelerle iletişim kurmayı dil konusunda kolaylaştıran tercümanlardan, yeminli olanlara yönelerek çeviri evraklarınız için noter güvencesini arkanıza alabilirsiniz.


Etiketler: Türkçe Makedonca çeviri, Hırvatça çeviri, Makedonca çeviri 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık