Madencilikte Çince Dilinin Yeri ve Önemi

Madencilikte Çince Dilinin Yeri ve Önemi

ŞUB 20, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Son yıllarda Çin firmalarının dünya ekonomisi içinde daha fazla yer aldığını söylemek yanlış olmaz. Hemen her sektörde ucuz iş günü avantajı ile Çin mallarının piyasalara hakimiyeti arttı. Sanayide üretilen birçok ürünün ham maddesi, madencilik sektöründen geliyor ve Çin bu sektörde de üretimini artırdı. Artan üretim ve nüfusun fazlalığıyla oluşan ucuz iş gücü ile Çin, daha ucuz ürünü dünya piyasalarına sürme avantajı yakaladı. Madencilikte de gelişmesini sürdürmekte olan Çin firmalarını, ülkemizde de görebiliyoruz ve Çince dili için çeviri onlarla iş yapan firmalarda ortaya çıkabiliyor. Türkçe Çince çeviri için ya kendi bünyelerinde personel istihdam ederek sorunu aşıyorlar yada bu konuda uzman tercüme büroları ile çalışmaya yöneliyorlar.

Ülkemiz maden sektöründe de kömürden, mermere kadar birçok saha çalışmasında daha fazla Çin firmasının görev aldığına şahit olabiliyoruz. Çin, ülkemizdeki maden kaynaklarının işletilmesinde uluslar arası şirketleri aracılığıyla görev almaya başladı. Daha fazla Çinli bu amaçla ülkemizde çalışmaya, daha fazla kişi yada kurum Çin ile iletişime geçmek durumunda kalmaya başladı. Bu iletişimin daha iyi gerçekleşmesi için hem Türkçe Çince çeviri, hem Çince Türkçe çeviri yapabilecek yetişmiş çevirmen ihtiyacı ortaya çıktı.  Bu ihtiyaca yönelik olarak üniversitelerde Çin dili için tercüman yetiştiren bölümler de açıldı. Madencilik gibi hayati önem taşıyan sektörde önemli başarılar elde eden Çin firmaları ile iletişim bu yetişmiş kadrolar ile çok daha iyi hale gelecektir.

Çince çeviri, sadece madencilikte değil birçok sektörde daha faza değerli hale geliyorsa bu durumda Çin ekonomisinin rekabetçi yapısı ile dünya ekonomik hayatında daha atak olmasının etkisi var. Birçok sektör, Çin pazarını bir fırsat olarak görüp oradan ürün yada hizmet alarak kar elde etmeyi amaçlıyor. Bu noktada ortaya çıkan iletişim engeli de tercüman yada yeminli tercüman olarak hizmet veren uzman kurumlar tarafından karşılanıyor. Pasaporttan resmi yazışmaya, iş anlaşmalarından diplomaya kadar birçok belge için çeviriler hatasız biçimde yapılabildiği gibi, özellikle hayati önem arz eden iş toplantılarında sözlü yada simültane çeviri için bu uzman firmalardan destek talep edilebiliyor.

 


Etiketler:  Çince Türkçe çeviri , Türkçe Çince çeviri,Çince çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık