MAÇ ANONSÇUSU

MAÇ ANONSÇUSU

OCA 16, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Spor müsabakalarını seven bir milletiz, özellikle de futbol, kick boks, basketbol, tenis maçları bizim çokça seyrettiğimiz sporlardır. Sporun içine rekabet girdiğinde daha fazla heyecan duymamızı sağladığı için maçlar, eğlenmek ve adrenalin yükseltmek için yaptığımız aktivitelerden birisidir. Maçları sesli şekilde maç sırasında betimleyen kişiye maç anonsçusu denilmektedir.  Maçlarda olan biteni mikrofona konuşarak maçı anlatırlar. Maçlarında oyuncuların birbirlerine söyledikleri ifadeleri (eğer duyabildiyse) izleyenler için açıklarlar. Gözden kaçabilecek detayları dillendirirler böylece seyirci maçı daha adapte bir şekilde izler.

 Maç anonsçusu genelde birden fazla dil bilir ve çok akıcı konuşur ancak bazen oynayan takımın dilini çeviremeyebilir. Bunun için ona bir çevirmen yardımcı olacaktır. Her ne kadar anonsçu fiilleri tarif etme göreviyle maçlarda bulunsa da, maç sırasında söylenen sözler, genellikle sporcuların kendi aralarında yüksek sesle yaptıkları konuşmaları da açıklamaları gereklidir. Bu sebepten simultane çeviri yapabilmeleri onlara değer katacaktır.

 Anonsçu, çeviri yaparken doğru duyduğundan emin olmalıdır çünkü o konuşurken televizyonlar, radyolar ve internet yayınlarının hepsi kayıttadır. Onun yanlış aksettiği bir durum dinleyenler açısından da o şekilde kabul edilecektir ve buda yanlış anlaşılmalara mahal verecektir. Bu yüzden çeviriyi doğru yapmalı ya da yanında bulundurduğu bir tercümana teyit ettirmelidir.

   Boks maçlarında rakiplerin maç öncesi ziyaretlerinde birbirlerine hiddetli ifadelerle meydan okuduklarını maçın ön hazırlığında görmüşüzdür. Sporcular birbirlerine o kadar kızgın, nefret dolu atışmalar yaparlar ki gerçekten savaş havası var gibi gelir seyredene. Bu kısa hazırlık videolarında anonsçular da heyecanı artırmak için daha abartılı söylemlerde bulunurlar. Anında çeviri yaptıkları için bazı zamanlarda yorumlarına duyguları da karışabilmektedir bu sebepten anonsçuların, sporcuların birbirlerine söyledikleri sözleri daha farklı bir şekilde çevirdikleri görülmüştür, bu etik bir davranış değildir çünkü spor çevirileri, sporu spor olduğu için seven, eğlenmek ve bedensel bir aktivite gerçekleştirmek için birleşen insanların oyunlarıdır. Bu sebepten dürüst ve direkt bir şekilde çevirmek gereklidir. Anonsçuların da durumları kızıştırmamak adına açıklamalarını dikkatli yapmalılardır. Anonsları verirken tepkilerini kontrol altında tutarak seyirciyi bilgilendirme amacı gütmeleri gereklidir.


Etiketler: Anında çeviri,maç anonsçusu,simultane çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık