Korece ve Japonca Dilleri, Birbirine Benzeyen Diller Midir?

Korece ve Japonca Dilleri, Birbirine Benzeyen Diller Midir?

NİS 09, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Eğer sokakta yürürken bir Japon yada Koreli görmüş olsanız ayrım yapmak oldukça zor olacaktır. Sarı ırk temsilcisi iki ülke insanı da; sarı tenli ve en ince vücut şekli olan gözlere sahiptir. Benzerlikleri sadece dış yapılarında da değildir ve her iki ülke insanı; çalışkan ve saygılı yapısı yanında doğayı takdir etmesi ile bilinirler. Hemen her Japon yada Koreli, kendi dili yanında Çince ve İngilizce öğrenir. Ana dilleri Japonca ve Korece arasında da bazı benzerlikler vardır. Ülkemize de sık ziyarette bulunan Kore ve Japonya vatandaşları, Kapodokya Bölgesi tercihleri ile ayrı bir dikkat çekmektedir. Bu bölgedeki esnafında yaşayanlarında Japon turistlerle iletişim kurması esnasında Türkçe Japonca çeviri gereksinimi tercümanlar tarafından karşılanmaya çalışılıyor.

Bu iki ülkede kullanılan dil ile aslında Türkçe dili de bazı benzerliklere sahiptir. Korece ve Japonca dilinin; dil bilgisel olarak, cümle yapıları ve kelime yapıları açısından benzerliği olduğu uzmanlarca ifade ediliyor. Korece ile Japonca kelime köklerinde ve anlamlarında pek benzerlik olmasının sebebiyse, özellikle Çin kültürü etkisinde kalarak kullandıkları kelimeleri unutmaları etkendir. Gramer yapılarının Türkçe gramer yapısına benzemesinde de Türk ana vatanı olarak bilinen Altaylardan göç etmesi gösterilebilir. Korece ve Japonca, yazılarında Çin karakterlerini kullanmalarından dolayı Çinceden çok fazla etkilenmiştir.Japonca ve Korece’de toplam kelime hazinesinin yaklaşık %50-60 kadarının Çince kökenli kelimelerle ilişkisi olduğu düşünülür. İki dilde de cümle benzer şekilde kuruluyor yani özne, fiil başta ve yüklem sonda yer almaktadır. Sözcüklere gelen eklerle anlam farklılıkları iki dilde de oluşturulmaktadır. Bir Japonca çevirmen çalışmaları sırasında bu benzerliklerle avantajlı sayılabilir.

Özellikle turizm bölgelerimizde Japonca yada Korece çeviri gereksinimi olsa bile ticaret hayatının merkezi olan İstanbul’da da bu diller için İstanbul çeviri büroları iş ilanları görmek son zamanlarda mümkün hale geldi. Ülkemiz hem Kore hem Japonya ile artan bir ticaret hacmine sahip olduğundan gümrük belgeleri çevirileri için bu dillere ait tercüman gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Noter onaylı yeminli tercüme bürolarında bu dil uzmanları daha fazla istihdam edilmeye başlandı.


Etiketler: Türkçe Japonca çeviri, Japonca çevirmen 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık