Kazakça, Özbekçe ve Türkmence Dillerindeki Çeviri İş Potansiyeli Nedir?

Kazakça, Özbekçe ve Türkmence Dillerindeki Çeviri İş Potansiyeli Nedir?

NİS 08, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Türk dünyasında Kazakça, Özbekçe ve Türkmence önemli bir nüfus tarafından kullanılıyor. Kazakça yada Kazak Türkçesi diye bilinen dil, Kazakistan'da ve tüm dünya genelinde yaklaşık olarak toplamda 26 milyon kişi tarafından kullanıldığı gibi Noğay ve Karakalpak Türkçesine yakın oması ile bilinir. Özbekçe ise yine Özebeklerin kullandığı tarihi Çağatay Türkçesinin çağdaş devamı olarak görülür. Bu dil aynı zamanda Özbekistan'ın resmi dilidir. Türkmence ise Türkmenistan'da resmi dildir. Yapısı sebebiyle hem Türkiye Türkçesine hem Azeri Türkçesine yakınlığı en fazla olan dil Özbekçe’dir. Ülkemizde tercüme büroları; her ne kadar Türkçe ile benzerlikleri bulunan bu diller için hizmet sağlıyor. Özbekçe, Türkmence veya Kazakça çeviri alanında da uzman tercümanlar ile ihtiyacı olanlara hizmet veriliyor.

Türk dünyasına Türkiye dışında, Sovyet Sosyalistler Cumhuriyetler Birliği dağılması sonrasında birçok ülke katıldı. Daha evvel sosyalist rejim etkisinde olan Kazagistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi ülkeler bağımsızlıklarını elde etti. Elbette ülkemizinde bu ülkeler ile ilişkileri her geçen gün daha fazla arttı. Türkiye’de kullanılmakta olan Latin alfabesi yerine, sosyalist rejimin de etkisiyle Kiril alfabesi kullanılan bu ülkelerle ilişkilerimizde özellikle yazılı belge çeviri ihtiyacı zorunluluk olabiliyor. Kültür, spor, ticaret gibi farklı alanlarda ilişkilerimiz her geçen gün daha fazla gelişerek artış gösterdi. Bu sırada iletişim esnasında hem sözlü hem de yazılı tercümelerin sorunsuz gerçekleşmesi için tercüman ihtiyacı da belirdi. Üniversitelerin tercüman yetiştiren bölümlerinden mezun olan tercümanlar; Kazakça, Türkmence yada Özbekçe tercüme konusunda hem tercüme büroları aracılığıyla hem de serbest tercümanlık ile cevap vermeye başladılar.

Özbekçe çeviri gibi bir çeviri ihtiyacı hem ithalat ihracat firmaları tarafından, hem üniversiteler tarafından, hem de her iki ülke vatandaşların belge gereksinimlerinden oluşabiliyor. Bu ülke gümrükleri için belge çevirileri, evlilik belgesi, mezuniyet yada okul için gerekli belgeler, pasaport çevirileri en fazla yapılan çeviri işleri arasında bulunuyor. Çeviri sektöründe SSCB dağılması sonrasında giderek artan bir iş potansiyeli Özbekçe, Kazakça ve Türkmence gibi diller için ortaya çıkmış ve noter onaylı çevirileri yapacak tercümanlara ihtiyaçta artışlar görülmüştür.


Etiketler: Kazakça çeviri, Özbekçe tercüme, Özbekçe çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık