İZMİR’DE YEREL HABERCİLİK

İZMİR’DE YEREL HABERCİLİK

OCA 22, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

  İzmir’de ulusal çapta yayın hizmeti veren pek medya organı maalesef yoktur. Diğer büyükşehirlerimiz gibi İzmir de,  ulusal yayın alanında İstanbul’un ardında kalmıştır. Bu sebepten genellikle yerel halka televizyon kanalları, gazeteler ve radyolar ile bölgesel habercilik sağlamaktadır. Bu yüzden İzmir haber bilgisi toplarken çoğunlukla ajanslar eliyle değil, halkın ve serbest muhabirlerin ulaştırdığı haberleri kullanmaktadır.

Neyin haber niteliği taşıdığı hangi olayın haber vasıflarına girebileceğini toplumun dikkatini çeken ve değerli bulduğu kabul görmüş durumlar belirlemektedir. Bu nedenle yerel kanallar, öncelik olarak bölgesel nitelikli haberlere yer verir ancak ülkesel önemi büyük olan haberler de elbette gündemlerinde yer tutar.

  Yurtdışı dolaylı haberlerde Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı gibi büyük haber kaynağı kurumlarından alınan bilgiler ulusal kanallarda aynı haberler, tıpa tıp aynı şekilde yayınlanabilmekte fakat yerel kanallar aldıkları haberleri sunarken özgünlüğe daha fazla önem vermektedir. Örneğin İzmir’de bulunan Ege Haber, Flakka konulu haberini diğer ulusal haber kanalları ve gazeteleri gibi Anadolu Ajansı’ndan almıştır ancak haberi ulusallardan daha farklı bir üslupta sunmuştur. Alınan bilgileri haber çevirisi için kendi tercüman editörleri aracılığıyla tekrar düzenleyerek, içerik ve bilgi kapsamını genişleterek haberi yayınlamıştır. Haberde Amerika’da yaşanan bir olay, flakka kullanmış bir bağımlının yamyamlık belirtileri gösterdiğini, evsiz bir adamın yüzünü parçaladığı anlatılmakta. Bu haber, yerelde olayın nasıl geliştiği, uyuşturucu maddenin özellikleri, nasıl tespit edileceği hakkında önemli verilerle donatılmışken, diğer ulusal haberlerde yalnızca basit bir uyuşturucu vakası olarak sunulmuştur. Haberin konusu uyuşturucu olmasından dolayı sadece olayın yaşandığı bölgeyi ilgilendiren bir haber niteliği taşımamaktadır. Uyuşturucu illeti bugün bizim toplumumuza da gizlice entegre edilmeye çalışıldığı için bilgilenmemiz ve önlem almamız gereklidir. Bu anlamda İzmir çeviri yaparak, gereken bilgileri araştırmış ve içeriğin üstüne gitmiştir. Haberciliğin nasıl olması gerektiğini yerel bir kanal, ulusallara böylece göstermiştir.

  Haber çevirisi yapılmadan ana kaynak olarak sadece belirli ajanslardan alınan standart haberler yerine yerel medya araştırmalarını güçlü tutmakta ve haber bilgisine daha fazla önem vermektedir. Çünkü ulusallar çok sayıda haber üretme yarışındayken, yereller takipçilerine haberi kaliteli biçimde sunma arzusu gütmektedirler.


Etiketler: İzmir çeviri,haber çevirisi,İzmir haber

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık