İzmir’de Yer Alan Çeviri Dernekleri Hangileridir?

İzmir’de Yer Alan Çeviri Dernekleri Hangileridir?

MAR 29, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Tercüme sektöründe faaliyet gösterenlerin kendilerine ait bir ticaret odası bulunmasa bile kendi kurdukları dernekler ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Türkiye’deki tercüme sektörünün önemli kenti İzmir’de de durum bu biçimde diyebiliriz. Bölgeye yönelik faaliyet gösteren çeviri dernekleri yanında ülke genelinde de üyeleri bulunan çeviri derneklerinin İzmir şubeleri faaliyet göstermektedir.  Bu derneklerin hedefinde İzmir yanında Ege Bölgesi illeri de bulunuyor ve o illerde bulunan tercümanlar da bu derneklere üye olabiliyor. Birçok çeviri derneği; aynı amaç doğrultusunda çevirmenlik mesleğini geliştirmeyi ve çeviri sektörünü geliştirip büyütmeyi amaçlamaktadır. Bu yönde faaliyet gösteren çeviri dernekleri, çeviri İzmir işlerinde daha kaliteli işlerin yapılması adına önemli çalışmalar yürütmektedir.

İzmir merkezli olarak çalışmalarını yürüten ve kısa adı Egeçeder olan  Ege Bölgesi Çevirmenler ve Çeviri Büroları  Derneği bu derneklerden sadece biridir. 2014 yılında kurulmuş olan Egeçeder, bugün üye sayısı giderek artan ve daha fazla çevirmene ulaşan bir dernek olarak dikkat çekmektedir. Merkezi İzmir’de olmasa bile Türkiye genelinde üyeleri olan Türkiye Çeviri Derneği (Translation & Interpreting Association Turkey), Türkiye Çevirmenler Derneği (TÜÇED), Turçef Yeminli Çevirmenlik Federasyonu – Türkiye (Certıfıed Translatıon Federatıon-Turkey) gibi oluşumların da şubelerine rastlayabiliyoruz. Çeviri sektörünün önemli kenti İzmir’de faaliyetlerine yeminli tercüman, çevirmen yada freelance çevirmen olarak yürütmekte olanlar da farklı firmalarda bu görevi yerine getirenler de bu derneklere üye olarak seslerini duyurmaya çalışmaktadır. Tercume bürosu çalışanı olsun yada olmasın İzmir’de bulunan tercümanlar bu derneklerden birine üye olabilmektedir.

Her ne kadar bir oda aracılığı ile birlikteliği yakalamakta zorlanan tercüme sektörü çalışanları, farklı dernekler aracılığı ile sorunlarını dile getirmek için İzmir’de de çaba gösteriyorlar. Çevirinin bilimden sanata, ticaretten toplumsal işlere değin birçok sahadaki önemine dikkat çekerek mesleğin yüceltilmesi adına da önemli bir misyonu bu dernekler üstleniyor. Akademik tercüme İzmir veya tıbbi tercüme İzmir gibi faklı işlerde kalitenin yakalanması adına dernek yada şubeleri önemli görevler üstleniyor. Dernek faaliyetleri arasında; çevirmen olarak çalışmakta olanların hak ve yükümlülüklerini ve çevirmenlik mesleğinin uygulama koşullarını iyileştirmeye çalışmak da bulunuyor.


Etiketler: Akademik tercüme İzmir, çeviri İzmir, Tercume bürosu

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık