İzmir’de İngilizce, Almanca ve Arapça Tercümenin Önemi

İzmir’de İngilizce, Almanca ve Arapça Tercümenin Önemi

NİS 05, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Ülkemizin çeviri sektöründe en fazla iş yükü; İngilizce, Almanca ve Arapça dillerinde oluyor. Doğal olarak en fazla çevirinin yapıldığı bu diller için İzmir’de de yüksek oranda tercüme işleri olmaktadır. Dünya dili olan İngilizce, ticari yaşamda önemli oranda kabul görüyor ve bu alanda faaliyeti olan kurumların çevirileri genel olarak bu yönde oluyor. Almanca’nında ve dolayısı ile Almanya’nın da en fazla ticaret hacmimiz olan ülkelerin başında gelmesinden dolayı özel bir durumu var. Bir diğer özel durum da Almanca çeviriler için, o ülkede bulunan yurttaşlarımız nedeni ile yaşanıyor. Zaten coğrafyamıza olan yakınlığı ile önem taşıyan Arapça, artan göçler nedeniyle daha da önemli hale geldi. Bu gibi nedenler İzmir’de de İngilizce metin çeviri yada Arapça sözlü çeviri işleri tercüme sektöründe önem kazanıyor.

Güney sınırlarımızda yaşanan olaylardan kaçanlar ülkemize göç ederken, kullandıkları dil olan Arapça dili ilgili çevirilere de ülkemizde ihtiyaç artış gösterdi. İzmir kenti Türkiye’ye yönelen göç dalgasından nasibini aldı. Kent genelindeki göçmen nüfusunun Arapça tercüme et işleri daha fazla oranda tercüme bürolarına gelir hale geldi. Zaten ithalat ve ihracat için önemli bir gümrük kapısı olan İzmir’de, özellikle gümrük çevirileri için bir iş yükü var. Bu oranın da artış gösteren dünya ticaretimizle doğru orantılı olarak İngilizce çeviriler için artıyor. Aynı durum Almanya ile olan ticaretimizde düzenlenecek Almanca belge çevirileri esnasında da geçerli oluyor. Aynı zamanda Almanya’da yaşamını sürdüren Türk vatandaşlarınında İzmir’in Ege Bölgesi genelindeki giriş çıkış noktası olması özelliği var. Bu durum Almanca çevirilerin pasaporttan farklı evraklara kadar İzmir’de tercüme işlerinde önemli noktada tutulmasını sağlıyor.

İngilizce, Almanca ve Arapça her ne kadar İzmir genelinde önemini korumayı sürdürse bile özelde Rusça tercüme İzmir işleri de önem kazanmaya başladı. Dünyada her dönem önemini koruyan İspanyolca gibi bir dil için çeviriler de, son yıllarda ekonomiye damgasını vuran Çin ile Çince çevirilerin de İzmir genelinde önem kazanmaya başladığını unutmamak gerekir. Ancak her dönem en fazla çeviri işinin İngilizce çeviriler için yapıldığını uzak ara görebiliriz.


Etiketler: Arapça tercüme et, Rusça tercüme İzmir 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık