İthalat, İhracat, Gümrük, Denizcilik İşlemlerinde Olmazsa Olmaz Bir Dil Olan İngilizce

İthalat, İhracat, Gümrük, Denizcilik İşlemlerinde Olmazsa Olmaz Bir Dil Olan İngilizce

ŞUB 26, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Dünya yüzeyinde en çok kullanılmakta olan İngilizce, ticarette de anlaşma dili sayılır. Farklı dilleri konuşan işletmeler yapacakları ticaret için, ortak dil olarak İngilizce dilini belirliyor. Kullanımı ve öğrenilmesi kolay görülen bu dilin bu kadar yaygın olmasında kuşkusuz sömürgecilik etkisi de bulunuyor. Dünya yüzeyinde sömürü devletleri bulunan İngiltere, dilini de belli oranda gittiği yerlere götürmüş. Sanayileşmenin ilk yıllarından bu yana, ülkeler ticaret yapacakları zaman bu dili kullanmayı uygun görmüş ve bu durum günümüzde de geçerliliğini koruyor. Ülkemiz dış ticaretinde de İngilizce dilini iyi biçimde kullanan yada İngilizce tercüme bürosu ile çalışma yürüten firmalar, dış ticaret noktasında önemli başarıyı yakalıyor.

Firmaların farklı dili kullanan uluslar arası firmalar ile çalışmasında belirleyici dil İngilizce. Bu nedenle; ithalat yada ihracat işlemlerini yaparken, gümrükten mal alacak yada gümrüğe ihracat maksatlı mal gönderirken, deniz yoluyla taşımacılık yaparken İngilizce dilini iyi derece bilerek tüm yazışmaları sürdürecek bir personele ihtiyaç olacaktır. Bazı firmalar için uzman bir İngilizce tercüman istihdamı yeterli olmayabilir ve yeminli tercüman olarak bu dil için uzman çalışmalar yapan bir ofis ile çalışmak da zorunluluk haline düzenlenecek belge yükünü bağlı olarak gelebilir. Bünyesinde bunun için bir personele maaş vermek yerine, bir ekip ile daha uzman ve yeminli tercüme olanağı yakalayabileceği çalışmaya yönelmek firmalar için çok daha karlı olabilir. Özellikle gümrük işlemlerinde, uluslar arası firmalarla gerçekleştireceğiniz sözleşmelerde yeminli tercüme zorunlu olacaktır. Ticaretin daha hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesi açısından da bu bir zorunluluktur.

İthalattan ihracata tüm gerekli olan belgelerde profesyonel İngilizce çeviri ihtiyacınız varsa, her daim yeminli tercüme bürosu ile çalışmalar yürüterek belgelerinizin noter onaylı biçimde çevirisini elinizde bulundurmalısınız. Kendi ülke gümrüğümüzde yada farklı ülke gümrüklerinde sadece çevirisi yapılan bir belge sebebi ile beklemek büyük zararlara neden olabilir. Hem para, hem zaman, hem de prestij kayıpları yaşayabilirsiniz. Önemli yada önemsiz ayrımına gitmeden İngilizce çevirileri için özenli bir çalışma isteyen firmalar; gümrükte hızlanacak, ticareti artacak ve önemli oranda bir prestiji elde etmiş olacaktır.


Etiketler: profesyonel İngilizce çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık