İsveççe Norveççe Danca Gibi İskandinav Dillerine Nazaran Fince Tercümanlar Neden Ülkemizde Daha Az Bulunmaktadır?

İsveççe Norveççe Danca Gibi İskandinav Dillerine Nazaran Fince Tercümanlar Neden Ülkemizde Daha Az Bulunmaktadır?

MAR 15, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Ülkemizden Avrupa’ya giden vatandaşlarımızın tercihi olan ülkeler arasında; İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya gibi İskandinav ülkeleri de bulunuyor. Bu ülkelere hem çalışma amacı hem de yaşama amacı ile giden vatandaşlarımız, halen Türkiye ile ilişkilerini sürdürüyor. O ülkeler yeni seyahat yada göçmen olarak gideceklerin pasaport işlemleri, resmi belge yazışmalarında bu ülke dilleri önem kazanıyor. Norveççe, Danca, İsveççe diller için tercüman bulmak ve çeviri yaptırmakta pek zorlanmazsınız bile Fince çevirmen bulmak konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Bu durumun oluşmasında, elbette ülkemiz üniversitelerinin ilgili bölümlerinde Fince için verilen eğitimin az olması etkili olsa bile farklı sebepleri de bulunuyor.

İskandinav ülkeleri ile iş yapan firmaların bazen Danca Türkçe çeviri yaparken kolayca çözüme ulaşırken aynı başarıyı Fince için yakalayamadığı eleştirisini duyabilirsiniz. Bu durumun oluşmasında, Finlandiya’nın iki dilli olmasının da etkisi var. Ülkede hem Fince ve hem İsveççe olmak üzere iki resmi dil kullanılıyor. Özellikle resmi makamlarda yapılacak olan işlemler sırasında Fince yada İsveççe arasındaki dillerden dilediğinizi seçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ülke genelinde daha çok Finlandiya’nın batı ve güney sahillerinde konuşulan İsveççe’nin bazı bölgelerde Finceden bile daha fazla kullanıldığı görülebiliyor. Bazı iş yerlerinde hem Fince hem İsveççe bilgisi özellikle isteniyor ve zorunlu koşuluyor. Bu kadar fazla İsveççe konuşulan bir ülke ile gelişen ilişkilerde de İsveççe kullanılma avantajı, ülkemizdeki çevirilerde de değerlendiriliyor. İster kişisel olarak teslim etmeniz gerek evraklar için, ister firma olarak zorunlu olarak hazırlamanız ve teslim etmeniz gereken belgeler için İsveççe çevirmen ile çözüme ulaşabiliyorsunuz.

Bir Fin-Ural dili olarak bilinen ve kelime düzeni birçok dilden daha serbest olan Fince öğrenilmesi zor değildir. Ülkede kullanılan Fince içinde; İsveççeden, Almancadan, Rusçadan ve İngilizceden gelme kelimelere çok fazla rastlayabilirsiniz. Zaten bu nedenle de en yakını olan ülke dili İsveççe tercih sebebi olabilmektedir. Ülkemiz yeminli tercüman büroları İsveççe tercüman istihdamı ile Fince çeviriler yapacak personele de ulaşmış olurlar. Bu nedenle Fince bir çeviri gereksiniminiz olduğunda İsveççe çevirmen arayışınız ile dahi çözüme ulaşabileceğinizi aklınızda tutmalısınız.


Etiketler: Fince çevirmen, Danca Türkçe çeviri,  İsveççe tercüman

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık