Hollandaca mı Felemenkçe mi?

Hollandaca mı Felemenkçe mi?

MAR 18, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Flemenkçe yada Flamanca, Avrupa’nın bir çok bölgesinde kullanılan bir dildir. Belçika’nın ve Fransa’nın güney bölgeleri, Almanya’nın bazı eyaletleri ile Hollanda’da bu dilin kullanıldığını görebilirsiniz. Hollanda resmi dili olarak Holllandaca görülür, ancak bu dil Flemenkçe dilinin bir lehçesidir. Bu nedenle Flemenkçe mi Hollandaca mı karmaşası yaşanır. Bu dili dünya üzerinde 24 milyon civarında insanın kullandığını söyleyebiliriz. Çeviri işlerinizde Hollandaca çeviri yaptıracağınız zaman Hollandaca – Flemenkçe farkını bilen uzmanlarla çalışmakta yarar var. Hollandaca; Hollanda ve Flemenk bölgesi olan Kuzey Belçika'da ana dil olarak kullanılırken, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Hollanda sömürgesi olarak yaşamış ülkelerde (St. Marteen, Surinam, Aruba, Guana, Hollanda Antilleri, Virgin Adaları) de kullanılıyor.

Aslında bir anlamda Hollandaca Flemenkçe ilişkisi, Azeri dili ile Türkçe arası ilişkiye de benzetilebilir. Özellikle kelimelerin söyleniş biçimi ve şive ile Hollandalı mı yoksa Flemenk mi olduğu hemen dile hakim olan kişi tarafından anlaşılabilir. Hatta bu ilişki daha ileri seviyeye de taşınarak İngiltere İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesine benzetilebilir. Çünkü resmi dil olarak kullanılan Hollandaca, TV ve medyada da hem Belçika hem Hollanda’da kullanılıyor. Karmaşık gibi görünen Flemenk – Hollandaca ilişkisi için Hollanda’da yaşayanlar Hollandaca, Belçika kuzeyinde yaşayanlar ise Flemenkçe kullanır demek daha doğru olacaktır. Ama Hollandaca’nın Belçika resmi dillerinden biri olduğunu bu noktada unutmamak gerekir. Çevirmenlerin Flemenkçe etkisini Hollandaca Türkçe çeviri yapacakları zaman bu sebeplerden dolayı göz önünde tutmalarında yarar vardır.

Avrupa coğrafyasında ülkelerin kullandığı resmi dillerde özellikle Belçika, Hollanda, İsviçre gibi ülkelerde kafa karışıklığı yaşanabilir. Tarihsel gelişimi nedeni ile Hollandaca kavramı yeni oluşurken daha çok insanlar Flemenkçe ifadesini biliyor. Flemenklerin yaşadığı bölgenin bugün oluşan sınırların ötesinde birkaç ülkede olması bu durumun oluşmasında etken oluyor. Avrupa’da önemli bir Türk nüfusu Hollanda’da yaşıyor ve Hollandaca olarak dili kullanıyor. Aynı zamanda birçok evrak çevirisi için Hollandaca gereksinimi ortaya çıkıyor. Hollandaca tercüme noktasında uzman çevirmenler ile heme her kentimizde yeminli tercüme büroları hizmet veriyor. Özellikle noter onayı ile yapacağınız Hollandaca tercüme ile resmi makamlar için hatasız çevirilere ulaşabilirsiniz.


Etiketler: Hollandaca Türkçe çeviri, Hollandaca tercüme

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık