Gelecekte Çince En Çok Konuşulan Dillerden Biri mi olacak?

Gelecekte Çince En Çok Konuşulan Dillerden Biri mi olacak?

MAR 22, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, büyüyen ve daha çok dünya piyasalarında hakimiyetini hissettirmekte olan ekonomisi ile biliniyor. Son yıllardaki büyüme oranları ile dünya ticaretini büyük oranda yönlendiren bir ülke oldu ve giderek daha da etkili olacağı tüm finans çevreleri tarafından kabul ediliyor. Bu nedenle Çin dilinin ticarette değeri giderek artış gösteriyor ve gelecekte de bu değerin artacağını öngörü olarak ifade etmek yanlış olmayacaktır. Ülkemizin de Çin ile ticaret hacmi giderek artıyor ve Türk firmaları da Çin pazarının avantajlarını kullanmaya çalışıyor. Fiyat avantajları sağlayan Çin mallarını Türkiye’de daha fazla görürken, İngilizce yerine Çince ile pazarda çok daha avantajlı hale gelinebiliyor. Özellikle büyük kentlerdeki tercume merkezi olarak bilinen bürolarda Çince dilini bilen tercümanlar tercih ediliyor.

Çince, en zor diller arasında gösteriliyor. Bu durumun oluşmasında 3500 yıllık tarihi olan Çin Alfabesinin zor olması etkin olmuştur. Çince’de her kelime için farklı harf kullanımı vardır. Ülke genelinde konuşulan farklı lehçeler olsa da alfabenin zor yapısından dolayı okuma yanında yazma zorlukları yaşayanlar görülür. Örneklendirmek gerekirse; bir Çin gazetesini okumak istediğinizde en azından 3000 kelime bilmeniz gerekebilir. Çin’in büyük bölümünde Mandarin lehçesi kullanıldığı gibi resmi olarak da bu lehçe kabul edilmiştir. Wu, Yue, Min, Jin, Xiang, Hakka, Gan gibi lehçelerin ülke genelinde önemli bir nüfus tarafından kullanıldığı söylenebilir. Çince, BM tarafından da en çok konuşulan dil olduğundan resmi dil olarak kabul görmüştür. Asya dilleri arasında da etkisini gösteren Çince, özellikle Japonca Türkçe çeviri sırasında benzeyen alfabe yapısı nedeni ile faydalı olabilir.

Kalabalık nüfusundan dolayı Çin dili olan Çince bugün itibarı ile dünya üzerindeki her beş kişiden biri tarafından kullanılıyor. Sadece bu durum dahi gelecek yıllarda dil çeviri işlerinde Çince’nin önemli bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Dünya ticaretinde giderek hakimiyetini artırmakta olan Çin, Çince ile de dünya üzerinde konuşulan dillerde öne çıkıyor. Tercüman olarak görev yapacak olanların bu nedenle zor kabul edilen Çince dili konusunda uzmanlığa yönelmesinde yarar bulunuyor.


Etiketler: Japonca Türkçe çeviri,  tercume merkezi , dil çeviri 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık