Futbolcu ve Basketbolcu Sözleşmelerinde Tercümenin Rolü

Futbolcu ve Basketbolcu Sözleşmelerinde Tercümenin Rolü

MAR 04, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Sporun en önemli branşları nedir sorusuna yanıt bulmak zor olsa bile kitleler tarafından kabul gören bazı branşlar öne çıkıyor. Özellikle daha çok kitle tarafından izlenen ve takip edilen futbol ile basketbolun diğerlerinin önüne çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bazı ülkelerde beyzbol, buz hokeyi gibi farklı sporlar öne çıkıyor olsa dahi, ülkemizde de tüm dünyadaki birçok ülkede olduğu gibi bu spor dalları popülerliğini kaybetmiyor. Hatta rekabeti daha üst seviyeye taşıyan transferler farklı ülkelerden yapılıyor. Bu durum, transfer olan futbolcu ile iletişimde bir çeviri ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Türkçe İngilizce tercüme yanında transfer olduğu ülkenin dili ile Türkçe arasında bağı kurması için spor kulüpleri eleman ihtiyacı duyuyor.

Ülkemizin basketbol ve futbol takımları, hem kendi ülkemizin liginde hem de Avrupa kupalarında daha fazla başarıyı yakalamak için kadrolarını güçlendiriyor. Önemli bir ekonominin döndüğü transfer piyasasında İspanyolca, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Afrika dillerini konuşan sporcuları transfer edildiği haberlerini medyada görebiliyoruz. Transfer olan sporcunun uyumunu sağlamak amacıyla yanına kendi dili ile Türkçe arasında çeviri işlerini yapabilecek bir personel veriliyor. Sporcunun her an yanında olacak tercüman çeviri işlerini yaparak yaşamını ve ülkemize uyumunu kolaylaştırıyor. Aslında bir anlamda bu tercüman, simültane ve ardıl çeviri işini nerede ise gün içerisine yayılan zaman diliminde gerçekleştiriyor. Ayrıca bu sporcular için yapılacak tercümelerde de; hem transferi gerçekleştiren kulübün, hem de sporcunun hak ve sorumluluklarını en iyi biçimde anlaması adına noter onaylı olarak sözleşmelerinin çevirilerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Sonradan yaşanabilecek sorunların önüne bu sözleşmelerin hatasız çevirisi sayesinde geçilebiliyor.

Yabancı dil tercüme konusunda uzman olmayan biri ile ve spor kültüründen habersiz biri ile yapılan çalışmalar, transfer olan sporcunun uyum sağlamasını zorlaştırıyor ve başarının gecikmesine dahi sebep olabiliyor. Aslında hem basketbol hem de futbolda ülkemiz sporcuları da farklı ülkelerin takımlarına transfer yapıyor ve aynı durum onların uyumunda da geçerli oluyor. Sporcu başarısı, kulüp menfaatleri, yaşanacak anlaşmazlıkların engellenmesi adına çeviri işinde uzman tercüme ofisleri ile çalışan kulüp yöneticileri rahat ediyor.


Etiketler: Yabancı dil tercüme, tercüman çeviri, Türkçe İngilizce tercüme

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık