Freelance Tercümanların Verdiği Hizmet Gelir Vergisinden Muaf Mıdır?

Freelance Tercümanların Verdiği Hizmet Gelir Vergisinden Muaf Mıdır?

NİS 04, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Eğer yapacağınız işte kazanç elde etme amacınız var ise vergi ödemek durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle freelance tercüman olarak çalışan kişiler de vergi ödeme durumu ile karşılaşır. İster kişisel olarak serbest çevirmenlik yapın ister firma kurarak çevirmenlik yapın, elde edeceğiniz kazancı beyan olarak gösterip bu beyan doğrultusunda yükümlü olarak gösterilen vergiyi ödeme durumu ile karşılaşırsınız. Yazılı veya sözlü çeviri yapıp kazanç elde ediyor ve bu durumu bildirmiyorsanız, vergi kaçırıyorsunuz demektir. Eğer sigortalı olarak İngilizce çeviri bürosu çalışanıysanız bu durumlarla karşılaşmanız söz konusu değildir, çünkü zaten firma sizin için veri dairesine gerekli vergiyi yatırmaktadır.

Freelance tercüman olarak çalışma yapmak istediğinizde de; serbest meslek çalışanı olarak vergi dairesine başvurmak, vergi levhası çıkarmak, serbest meslek makbuzu düzenleyerek gelirini kayıt altına aldırmak birçok açıdan faydalı olacaktır.  Elbette bu durumda sosyal güvence bedeli, muhasebe giderleri gibi bazı maliyetler ile karşı karşıya kalınacaktır. Ancak bu vergi kaydı sayesinde; internet, telefon, kira gibi giderleri de vergiden düşme olanağınız olacağını unutmamalısınız. Kayıt altına girme sayesinde, müşterilerinize karşı da daha kurumsal bir yapıya kavuşma olanağını da elde edebilirsiniz. Her durumda gelirinizi beyan etmediğinizde var olan ceza yeme olasılığını ortadan kaldırıp daha rahat çalışmalar yürütecek ve giderlerinizi büyük oranda vergiden düşme olanağı elde edeceksiniz. Örnek vermek gerekirse Fransızca Türkçe tercüme yada farklı dillerde tercüme yapacağınız zaman gider göstererek, KDV yada stopaj gibi vergi avantajları dahi elde edebilirsiniz.

Freelance tercüman olarak görev yapanlar, evden çalışma yada istediği zamanlarda çalışma avantajı için bu alana yönelir. Ama hiçbir zaman elde edecekleri gelirleri vergiden muaf olur düşüncesine kapılmamalıdır. Özellikle tercüme bürolarının yeminli tercüme ücretleri yanında daha düşük maliyetle çeviri yaparak çalışan freelance tercümanlar, bir inceleme sonrasında gelir vergisi tespitine girdiklerinde yüksek cezalar ile karşı karşıya kalabilirler. Özellikle yemin zaptı ile yeminli tercüman olarak görev yapacağınız zaman işinizi serbest çevirmen olarak sürdürüyorsanız, yapacağınız çevirmenlik faaliyetinden elde edeceğiniz gelirden dolayı vergi cezası tehdidi ile daha fazla karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız.

 


Etiketler: Fransızca Türkçe tercüme, İngilizce çeviri bürosu, yeminli tercüme

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık