FİNANSAL ÇEVİRİ

FİNANSAL ÇEVİRİ

OCA 03, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Finans, adından da anlaşılacağı üzere sürekli bir para akışının sağlandığı iş kollarından biridir. Finans sektörü, aynı anda dünya genelinde yüzlerce ülke ile eş zamanlı olarak hareket etmeyi ve bu doğrultuda stratejiler belirlemeyi gerektiren bir iş alanıdır. Böylesine büyük bir iş potansiyelinin ve para hacminin dolaşımda bulunduğu finans sektörü içerisinde aynı anda birden çok ülke ile sağlıklı ve randımanlı bir iletişim halinde bulunmak sektörün en önemli gerekliliklerinden biridir. Bu noktada finansal alanda tercüme ve çeviri işleri hayati önem taşımaktadır. Ciddi miktarlarda para sirkülasyonunun olduğu bu alanda çeviri boyutunda yapılacak olan çok küçük bir hata bile büyük krizlerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Finansal çeviri yalnızca dil yetkinliğini almış olmakla yapılabilecek bir iş değildir. Aynı zamanda çeviri yapacak olan uzmanların finans sektörü ile ilişkili teknik terimlere de hâkim olan profesyoneller olması gerekmektedir. Buna ek olarak finans sektörüne uygun terminoloji gözetilerek çevirilerin yapılması gerekmektedir.

Finansal çeviri, finans sektörü çerçevesinde belli başlı belge ve dokümanlar üzerinde yapılmaktadır. Sigorta pazarlama çevirisi, finansal analiz çevirisi, fizibilite raporu çevirisi, menkul kıymetler ve fon izahnameleri, teknik şartnameler, yatırım araçları kılavuzu, banka evrakları, bankacılık dokümanları, finans modelleri, yıllık raporlar, izahnameler, finansal makaleler, banka raporları, mali tablolar, yatırım ve pazarlama çevirisi, poliçe çevirisi, makroekonomik anket çevirisi, öz sermaye araştırma çevirisi, hisse bilgileri, kâr ve zarar raporları, sigorta poliçesi çevirisi, ekonomik araştırmalar, finansal tahminler, şirket denetimleri, sigorta poliçeleri, borsa/hisseler, yatırımlar, bültenler, finans bülteni ve mali raporlar gibi kalemlerde finansal çeviri işlemleri yapılabilmektedir.

Finansal çeviri genel olarak yeminli çevirmen ve tercümanlar tarafından yapılmaktadır. Bu tip çevirileri yapacak olan kişilerin ekonomi, muhasebe, vergilendirme, iç ve dış ticaret, yatırım, sigorta gibi konularda bilgi ve deneyim sahibi olması gerekmektedir. Bu noktada özellikle bankalar, sigorta şirketleri, döviz büroları, yatırım şirketleri ve dış ticaret şirketleri tarafından finansal alanda çeviri hizmetleri talep edilmektedir. Alanında uzman, profesyonel çevirmenlerle koordineli bir şekilde çalışmak finans gibi zamanın çok kıymetli olduğu bir alanda sağlıklı ve etkin çözümler üretilmesini sağlayacaktır.


Etiketler: çeviri,Finansal çeviri, yeminli çevirmen

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık