EVCİL HAYVANLAR İÇİN DİL EĞİTİMİ

EVCİL HAYVANLAR İÇİN DİL EĞİTİMİ

OCA 18, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Bazen hayvanları, insanlara tercih ettiğimiz zamanlar oluyor değil mi? Bir kedi, köpek, balık, iguana gibi varlıklar yuvalarımızda bizlere dostluk eden sırdaşlarımız olmaktadır. Onlarla daha güçlü bağlar kurmak için de konuştuğumuz zaman bizi anlamalarını isteriz. Onlara dil eğitimi verme çabamız sırf bu yüzdendir.

 Bütün canlılar, yeryüzünde dostu olduğumuz, dünyayı paylaştığımız varlıklardır. Ancak iletişim kurabildiğimizi düşündüğümüz sevgimizi kabul eden bütün hayvanlar evde birlikte yaşayabileceğimiz nitelikte değillerdir maalesef. Doğal ortamlarına yakın doğru bir yaşam alanı sağlayabildiğinizde ve hevesiniz bitince kurtulmaya çalışmayacaksanız, zarar görmeyeceklerine dair kendinize inanıyorsanız, evlerinizde onlarla birlikte elbette barınma özgürlüğüne sahipsiniz.

 Kedi, köpek gibi size serbestçe eşlik edebilecek alışık olduğumuz evcil hayvanların ev yaşamına ayak uydurabilmeleri için onlara bazı eğitimler vermemiz gerekir. Tuvalet ihtiyacı için uygun koşulları sağladığınızda, düzenli bir zaman diliminde yemek yeme alışkanlığını kazandırdığınızda ve girmemesi gereken yerleri öğretebildiğiniz zaman sizden daha rahat bir sahip yoktur. Ancak gerçek bir ikili olma niyetiniz varsa onu sözlü komutlarla ve beden işaretleriyle daha becerikli hale getirebilirsiniz. Evcil hayvanlar için komut sistemi geliştirmede en hızlı kavrayabildikleri yöntem ödüllendirme ile olmaktadır.

 Göz teması kurarak veya el işaretleriyle onu eğitmek için duygularınızı ona geçirmeniz gerekir. Bazı araştırmacılar salgıladığınız hormonların, hayvanlar tarafından hissedilebildiğini bu sebepten sizi anlamalarının, duygularınıza göre tepki verebilmelerinin olanaklı olduğunu açıklamışlardır. Ödül olarak verdiğimiz yiyeceklerde onlara mutluluk hormonu salgılattığı için, ödülü kazanmak uğruna isteklerinizi yerine getirirler böylece siz de bunu sık sık tekrarlatarak alışkanlığa dönüştürebilirsiniz.

  Evcil hayvanlara sadece ödül yöntemiyle değil tepkilerinizi net bir şekilde göstererek de eğitme şansınız bulunmaktadır. Sözlerinizi vurgulu bir tonlamayla ve el işaretleriyle desteklediğinizde karşınızdaki canlılar bizim gibi konuşamasalar da çok akıllılardır, ne demek istediğimizi rahatça anlayabilirler.  Cümleleri hangi dilde kullandığınızın da esasen çok önemi yoktur o kelimeyi tek olarak öğrenecektir zira dil ayrımı yapması mümkün değildir. Ancak iki ayrı dilde de aynı anlama gelen kelimeleri, tek eylem üstünde ona bilinçlendirebilirsiniz. Örneğin git, gel, dur, kalk, otur gibi temel kelimeleri farklı dillerde ayırt edebilmesi mümkündür. Hatta daha fazla kelimeyi de ona öğretebilmeniz sizin çabanıza bağlıdır.


Etiketler: Evcil hayvanlar,dil eğitimi

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık