Ender Bulunan Dillerden İbranice ve Ülkemizdeki Yeri

Ender Bulunan Dillerden İbranice ve Ülkemizdeki Yeri

MAR 22, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

İbranice dilinin geçmişi 3000 yıl öncesine dayanıyor ve bu özelliği ile dahi ender bulunan diller arasında olmayı hak ediyor. İbranice, aynı zamanda en eski diller arasında görülüyor ve din olarak Yahudilik ile özdeş hale gelmiş olan bir dildir. Dünya genelinde 7 milyon civarında kişinin kullandığı İbranice, İsrail devletinin de ana dili. Etki alanı ve kullanım oranı az olsa dahi İbranice, konuşulduğu ülkeler olan İsrail ve Amerika gibi ülkeler nedeni ile ayrı bir önem taşıyor. Buna bağlı olarak da İbranice çeviri, çeviri sektörünün oldukça büyük öneme sahip olan dillerinden bir tanesi olarak görülebilir.

İbranice alfabesi 22 harften oluşuyor ve yazılış biçimi olarak Arapça ile benzerliği bulunuyor. İbranice yazılışta; birçok dil ve Türkçe aksine, Arapça dilinde olduğu sağdan sola doğru yazılan bir dildir. Yahudilik dili ile özdeşleşen bir dil olarak bilinse dahi İbranice, birçok kutsal sayılan Hristiyan eserinin yazılması esnasında da kullanılmış olan bir dildir. Kutsal kent Kudüs farklı dillere de ev sahipliği yapmış olsa dahi özellikle 1948 yılında İsrail Devleti’nin kurulması sonrası İbranice’nin en çok konuşulduğu bölge olmuştur. Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi Yahudi azınlık bulunuyor.Ticarette oldukça fazla firması olan ve ülkemizde de uluslararası firmaları olan Yahudiler, zaman zaman İbranice Türkçe çeviri yaptırma ihtiyacını özellikle devlete resmi belge teslim edeceğinde duyuyor. Ülkemize önemli oranda gelen turistler, Kudüs’ü ziyaret etmek isteyenler, ticari alanda faaliyetleri yürütürken evrak ihtiyacı duyanlar İbranice konusunda hemen tercüme için uzman tercüme bürolarına ulaşarak çözüm isteyebilir.

Ülkemizde ticari alanda faaliyet gösteren İsrail firmaları ve onlarla gerçekleşecek ikili görüşmeler esnasında sesli çeviri ihtiyacı da olabilir. Gizliliğe firmaların ticari çıkarları nedeniyle önem verecek,  işinde uzman ve ikili görüşmeleri verimli iletişim yaratarak kolaylaştıracak tercümanlara ulaşmak için yeminli tercüme bürolarını ziyaret etmelisiniz. Sözlü çeviri konusunda uzmanlığını kanıtlamış ve fiyat konusunda da uygun seçenekler sunan birçok yeminli tercüme bürosu bulunuyor. İbranice çevirilerinde noter onayını özellikle yazı çevirilerde kendinizi ve ticaretinizi güvence altına almanız açısından yararlı olacaktır.


Etiketler: İbranice çeviri, sesli çeviri, hemen tercüme

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık