Eğitimde İngilizce haricinde hangi yabancı diller öğretilmelidir?

Eğitimde İngilizce haricinde hangi yabancı diller öğretilmelidir?

ŞUB 20, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Dünya vatandaşı olma hedefimiz varsa, dünyada kullanılan dilleri bilen bireyler yetiştirmeliyiz. Her geçen gün daha gelişen yabancı dil eğitimi için, ülkemizin hedefinde de tüm dünyada olduğu gibi İngilizce dili bulunuyor. Henüz eğitimin ilk kademesinden başlayarak bu dil için en iyi biçimde eğitim, öğrencilerimize verilmeye çalışılıyor. Elbette bu noktada bazı özel okul ve kolejler daha başarılı olduğu görülüyor. Dünya ekonomisinde Çin, Rusya gibi aktörler daha fazla söz sahibi olmaya başlayınca bu ülke dilleri de firmaların dikkate alması gereken diller haline dönüştü. Bu nedenle İngilizce yanında ikinci bir yabancı dil için henüz ilk öğretim seviyesinden başlayarak öğrencilere bilgi olarak verilmesi için eğitim – öğretim müfredat kapsamına alınıyor. Yeminli tercüman bürosu olarak çalışan kurumlar bile artık daha fazla İngilizce dışındaki diller için çalışma yürütüyor.

Yıllardır daha çok ilişki içinde olduğumuz Avrupa ülkeleri dilleri için eğitim – öğretim yaşamında müfredat kapsamında eğitimler verilmeye çalışıldı. Ancak dünyada değişen şartlar nedeniyle farklı dillere de yönelmekte yarar var. Avrupa’da daha çok Türk vatandaşımızın bulunduğu Almanya, Fransa gibi ülkeler için Almanca, Fransızca gibi eğitimler en çok tercih edilen diller oldu. Belli oranda hedeflere ulaşılsa dahi, İngilizce sonrası dünyadaki ülkelerin en çok kullanmakta olduğu İspanyolca bir kenarda unutuldu. Üniversitelerde ilgili diller için yeni bölümler açılsa bile, henüz erken yaşta verilen dil eğitiminde çeşitliliğe gitmenin gerekliliği gayet açık biçimde görülüyor. Özellikle dış ticarette daha değerli hale gelen Çince çeviri için, Çin diline yönelik eğitimlerin verilmesi kaçınılmaz hale geldi.

Dünyada sadece İngilizce dili konuşulmuyor. Örneklendirmek gerekirse; 22 civarında ülke için İspanyolca ortak iletişim dili, 2 milyar üzeri nüfusu ile Çince en fazla kullanılan dil özelliğini kaptırmıyor. Bu ve değişen şartlara uygun biçimde oluşan gerekliliklerle Rusça’dan İspanyolca’ya, Japonca’dan Çince’ye eğitim noktasında ülkemizde, en azından ikinci yabancı dil noktasında destek vermeliyiz. İspanyolcadan Türkçeye çeviri için daha fazla insana sahip olmamız, dünya ülkeleri ile daha etkili ve iyi bir iletişime geçebileceğimiz anlamına gelecektir. Bu nedenle kabul gören diller için eğitim kurumlarımızda daha fazla insan yetiştirmeye gayret göstermeliyiz.


Etiketler: İspanyolcadan Türkçeye çeviri, Çince çeviri, Yeminli tercüman bürosu

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık