Dünyanın En Güçlü Dilleri Nelerdir?

Dünyanın En Güçlü Dilleri Nelerdir?

MAR 18, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Her ülke sınırları içerisinde iletişim için kullanılan diller farklılık gösteriyor. Hatta bazı ülkelerde iletişim dili sayısı 2 yada üzerinde dahi olabiliyor. Araştırmaların dünya yüzeyinde konuşulan dil sayısının 6 bin olduğunu söylemesi bile bu çeşitliliği gözler önüne seriyor. Ama bir geçek olarak bu diller arasından 2 bin tanesini konuşan insan sayısı bini aşmıyor. Bu diller arasındaki 15 dilin ise dünyada iletişimin yarısını karşılaması ise ister istemez en güçlü dillerin ne olduğunu merak etmemize neden oluyor. Bu konuda son araştırmayı, Fransa’nın en önemli işletme okulları arasında gösterilen INSEAD’da görevli Kai Chan yaptı ve duyurdu. Bu araştırma, hemen çeviri işi ile uğraşmak isteyenler için de önemli verileri ortaya koydu.

INSEAD’da görevli Kai Chan, özellikle tercüman olarak çalışmak isteyenlere de fikir verebilecek araştırmasında dil beceresinin yarattığı fırsatları gözler önüne sermeye çalışmış görünüyor. Özellikle en güçlü dilleri belirlerken; coğrafya, ekonomi, iletişim, bilgi ve medya, diplomasi kriterlerini göz önünde tutmuş. Seyahat ederken, ticaret yaparken, insanlarla diyalog kurarken, bilgiye ve habere erişmeye çalışırken, ülkeler arası iletişim kurarken hangi dillerin daha fazla etkin olduğunu belirlemeye çalışmış. Ortaya çıkan tabloda ise, en güçlü diller olarak şu dilleri belirlemiş:

- İngilizce

- Çince (Mandarin)

- Fransızca

- İspanyolca

- Arapça

- Rusça

- Almanca

- Japonca

- Portekizce

- Hintçe

Sıralamadan da görüldüğü gibi, tercüman olmak noktasında karar verecekler için dünya dili olarak kabul gören İngilizce ve english çeviri hala hem ülkemizde hem dünyada oldukça değerli görünüyor.

Araştırma bunlar dışında da bazı gerçekleri ortaya koyuyor. Örneğin  liste başında yer alan 6 dil, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in resmi dili olarak görülüyor. Ekonomik olarak liste incelendiğinde ise ezici bir İngilizce hakimiyeti var. Bu durumu dünyanın en büyük 10 finansal şehrinden 8’inde İngilizce dilinin konuşulması gösteriyor. Ülkemizin dili olan ve dünyada ciddi kullanım oranı olan Türkçe ise liste içinde kendine 18. sırada yer buluyor. Araştırma üniversite öğrencileri ve mezun olup yeminli çevirmen olarak iş hayatına atılacaklara önemli veriler sunuyor.


Etiketler: yeminli çevirmen, english çeviri, hemen çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık