Denizcilik Alanında Çevirinin Yeri ve Önemi

Denizcilik Alanında Çevirinin Yeri ve Önemi

MAR 06, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Ticaretimizin dış pazarlara açılabilmesi için mallarımızın farklı ülkelere ulaştırılmasında denizcilik oldukça önem taşıyor. Ülkemizden mal getiren gemilerinde, ülkemize gelen gemilerinde ortak bir denizcilik dili var. Dünyada kabul görmüş ve kendine has kısaltmalar kullanılmakta olan denizcilik dili, kendine has bir terminolojiyi de içerisinde barındırıyor. Bu sebeple denizcilik sektöründe yapılacak olan çevirilerde en başta bu yapıya dikkat etmek gerekiyor. Bu alanda uzmanlaşmış olan tercümanlara yönelenler daha rahat ve sorunsuz çalışmaları yürütüyor. Çeviri işleri içerisinde, denizcilik alanına hakim olmadan yapılamayacak işlerden biri olarak bu alanı görebilirsiniz.  

Her sektörde yapılacak olan çevirilerin önemi olsa bile denizcilik sektörü kendine has terimleri, kısaltmaları ve bilgileri içeriyor. Bu nedenle tercümelerin bu sektördeki terimler için uygun olacak biçimde şekilde tercüme edilmesi gerekliliği var. Denizcilik alanında yapılacak tercümelerde, bu alanda uzmanlığını kanıtlamış olan mütercim tercümanlık fakültelerinden mezun olanlarla veya Gemi Mühendisliği ve Deniz Bilimleri Fakültesi mezunu tercümanlarla çalışmakta yarar var. Ticari tercüme hizmetlerinin birçoğunda olduğu gibi ilgili bakanlığın hazırlamış olduğu özel sözlüğe göre çevirinin yapılması ve gerekli redaksiyon hizmetinin sağlanması gerekliliği var. Denizcilik alanında tercüme gereksinimi duyacağınız belgeler arasında; ATA karnesi, ATR belgeleri, denizcilik alanı faturaları, sözleşme veya yazışmalar, gümrük belgeleri bulunabiliyor. Bu belgelerin çevirisinde noter onaylı tercüme seçeneklerini de yerine getirmeniz gerekebilir. Bu nedenle denizcilik alanı çevirilerinde işinde uzmanlaşmış ve alana hakim olan yeminli tercüme bürolarına yönelmelisiniz.

Uluslararası sulara çıkan her denizci, dil konusunda sıkıntılar yaşamadan limanlara gerekli belgeleri hazır biçimde uğramak ister. Her ne kadar her denizcinin anlaşabilmesi için belli bazı terimlere hakim olanlar olmuş olsa dahi özellikle gerekli belgelerin çevirisinde destek alması gerekir. İzmir gibi ihracat kapısı olarak görülen bir limanda da bu ihtiyaç, artmakta olan dış ticaretimiz ile artış gösteriyor. Bu sorunları aşmak için noter tasdikli tercüme İzmir hizmeti veren ve denizcilik sektöründe daha evvel başarılı çalışmalarıyla bilinen yeminli tercüme bürolarına başvurulabilir. İzmir genelinde denizcili konusunda hizmet vermekte olan bir çok yeminli tercüme bürosu bulunuyor.


Etiketler: Ticari tercüme, noter tasdikli tercüme İzmir , Çeviri işleri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık