Çevirmenlik Mi Akademisyenlik Mi?

Çevirmenlik Mi Akademisyenlik Mi?

MAR 04, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Mesleğe atılmak mı yoksa üniversitede kalmak mı sorusunu çevirmenler sorduğu gibi, mezun olma aşamasına gelen birçok öğrenci soruyor. Benzer kaygıları tüm meslek dallarında görüyor olsak bile, ilgi alanımız olan çevirmenlik konusunda öğrencilerin gelecek kaygısı yaşadığını fazlaca görebiliyoruz. Ancak mezuniyet sonrasında işe hangi alanda başlanacak olursa olsun, kendini kabul ettirmek için belli bir zaman ve emek harcanması gerektiği unutulmamalıdır. Çevirmenlik mesleğine atılmak için mezun olduğunuz zaman; tercüme bürolarına girebilir, freelance çevirmenlik yapabilir, bir ithalat ihracat firmasında uygun pozisyonda görev alabilir veya çeviri gereksinimi olan birçok sektördeki firmanın tercüman iş ilanları takibini yaparak başvuruda bulunabilirsiniz. Elbette önemli bir seçeneğiniz de akademisyen olarak üniversite kalarak, yeni çevirmen yetiştirilmesi konusunda görev alabilirsiniz.

Hangi işe tercüman olarak başlasanız bile, geleceğinize adım atarken sizin nitelikleriniz belirleyici olacaktır. Eğer yapacağınız çalışmalar ile kendinizi kanıtlar ve meslekte yeterliliğinizi gösterirseniz; hem mutluluğunuz, hem elde edeceğiniz kazanç artacaktır. Eğer kendi imkanlarınız ile bir tercümanlık bürosu açmayı düşünüyorsanız, yüksek maliyetler ve vergi gibi zorunluluklar sizi korkutabilir. Aynı zamanda ilk başlangıçta elde edeceğiniz kazançlar sizi hem zorlayabilir hem de isteğinizi kırabilir. Freelance çevirmen olarak çalışacağınızda ise çeviri işi bulmak noktasında başlangıçta hem sorun yaşayabilir, hem de elde edeceğiniz tercümanlık ücretleri tatminkar olmayabilir. Aynı biçimde, bir tercüme bürosu çalışanı olarak işe başladığınız zaman da düşük ücretler ile karşılaşabilirsiniz. Ancak hangi yöne giderek mesleğe adım atsanız dahi, süreklilik arz edecek diye bir durum yoktur. Kaliteli çalışmalarla nitelikli olduğunuzu gösterdiğinizde, elde edeceğiniz gelir de artış gösterecektir. Bu durum yaşam kalitenize ve mesleğe bakışınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Elbette akademik tercüme alanında çalışmak için akademisyen olarak da mezuniyet sonrası devam kararı alabilirsiniz. Ancak master, doktora, tez gibi süreçlerin sizi beklediğini bilmelisiniz. Bu aşamada ilerlerken, bir yandan freelance çeviri konusunda çalışmalar yaparak gelir de elde edebilirsiniz. Başta belirttiğimiz gibi; hangi alana yönelmiş olursanız olun hem mesleği sevmeli, hem de yaşamınızı devam ettirecek geliri elde edebilecek çalışmalara imza atabilmeniz gereklidir. 


Etiketler: tercümanlık ücretleri, akademik tercüme, tercüman iş ilanları

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık