ÇAĞRI MERKEZİ ÇEVİRMENİ

ÇAĞRI MERKEZİ ÇEVİRMENİ

OCA 16, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Çağrı merkezleri, birçok kuruluşun müşterilerle,  sorunların ve çeşitli bilgilendirmelerin paylaşıldığı birimlerdir. Tüketicinin ya da vatandaşın bir problemi olduğunda telefon yoluyla irtibat kurmasını ve çözüm aramasına yardımcı olacak kişiler çağrı merkezlerinde çalışmaktadırlar. Oldukça güç bir meslektir, karşınızdaki bin bir farklı karakterdeki kişileri dinleyerek sabırla çalışmayı gerektirir. Karşı taraftaki insanlar genellikle yerli halk olsa da bazen firmaların hedefine göre milliyetler farklılık gösterebilmektedir. Bu sebepten kurumun hedefine göre çağrı merkezlerinde yabancı dil bilen elemanlar aranmaktadır. Çağrı merkezi içinde yazılı çeviriler yapan çevirmenlere ihtiyaç vardır. Çünkü konu satış ya da benzeri bir hizmetse bunu önce bir metne dönüştürmek gerekir, bu metinleri de tercüman, yazılı çeviri ile hazırlar. Ardından kurum, bilgilenmeleri için çağrı merkezi çalışanlarıyla metni paylaşır.

 Metin çevirmek göreviyle kısıtlanmayan çağrı merkezi çevirmenleri, müşteri görüşmelerine de katılırlar. Müşterilerin yabancı olduğu durumlarda bu tercümanlar, iletişimi sağlamak adına bağlantıya dahil olurlar. Günümüzde çağrı merkezleri özel bir iş tercihleri yoksa çevirmenleri çoğunlukla İngilizce ya da Arapça bilen kişilerden seçmektedirler. Arapça çeviri yapabilen kişiler ülkemiz nüfusunda artan Suriyeli kişiler sebebiyle değer kazanmıştır. O yüzden Arapça biliyorsanız ve çağrı merkezlerinde çalışma niyetiniz varsa size bir iş kapısı açılmış demektir.

  Çevirmenlik çağrı merkezlerinde bile kendisine yer bulabildiğine göre artık, herkesin İngilizceden öte bir yabancı dil daha öğrenmeye başlaması önerilmektedir. Çünkü insanlar artık doğdukları yerlerde ömürlerini geçirmiyorlar, hep değişim ve göç halindeler. Bu hem zorunlu hem de bireylerin kendi tercihleri doğrultusunda olabiliyor ancak ülkemize sığınan mülteciler gibi başka ülkelerde de bizim insanlarımız ya da Amerika’daki her ülkeden insanlar gibi yaşam yeri arayanların sayısı azımsanmamalı.  Bu yüzden yerimizde kalsak bile artık yaşamak için tek bir dil bize yetmeyecek.

 Arapça öğrenmek de çok fazla Suriyeli misafirimiz olduğu için değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. Çağrı merkezleri anadilin yanında Arapça da bilen kişilere öncelik vermektedir. Bu yüzden Arapça tercümanlar eğer bir çeviri şirketinde henüz iş bulamadılarsa hem pratiklerini çoğaltmak hem de özgüven kazanmak adına çağrı merkezlerinde bir süre çalışabilirler.


Etiketler: Çağrı merkezi,Arapça çeviri,Arapça tercümanlar

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık