BİTKİ VE KÖK TİCARETİ

BİTKİ VE KÖK TİCARETİ

OCA 13, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Modernite ile hızla yayılan tüketim bağımlılığının ardında dünyamızda yenilenebilir enerji kaynaklarının tercih edilmemesiyle, bütün fosil yakıtlar tüketilmeye ve kirli atmosferin altında gelecek nesillerimizin çürümeye başladığını fark etmemiz gerçekten zaman aldı. Yakın sonumuz için endişelenmeye başlayan insanlar sayesinde geri dönüşümlü ürünler popüler olmaya başladı. Bununla birlikte terkedilen çiftçilik ve köylü yaşamına bir özentinin de baş gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar artık metropolün içindeki hobi bahçelerinde ekmek için bitki ve kök ticareti yapmakla alakadar oldular.

Küçük bahçelerinde organik üretim yaparak kendi yiyeceklerini kendilerinin sağladığı, eskiden yaşam biçimleri olan kapitalist tüketim alışkanlıklarını terk etmeleri gerektiğini artık anladılar. Yıllardır ekilmekten vazgeçilen yerli besinlerimiz, ekmeğimizin tohumu, topraklarımızda can bulan orijinal bütün bitkiler unutulmuştu. Öyle ki endemik bitkilerimizden bile o kadar hızlı yüz çevrildi ki ithalatın ucuzluğu karşısında sonumuzu göremedik. Bugünlerde ise bazı vatansever birkaç kişi yayın organlarını kullanarak insanlara, kalıcı olumsuz sonuçları öğretmeye, bilinçlendirmeye çalışmakta. Birçok şeyimizi kaybetmiş olmamız ve kısmen büyük planlarımızın da engellenmesi yılmamak için verdiğimiz mücadeleden daha büyük değiller.

Kırsallarda, genetiğiyle oynanmamış tohumların hala var olduğuna olan inancıyla, iş hayatını atlatmış insanlarımız, yola koyulup gerçek tohumları bulma arayışına başladılar. Ancak tarımda en çok tercih edilen mısırın bile kendimize ait olmadığını gördüler. Aktarla satılan kurutulmuş köklerin bile dışarıdan ithal edilmesi üzücüydü ama toprakta tekrar tekrar büyüyebilen bir şeylerin ellerine geçmesi, organik yaşam için ümit vermeye başlamıştı. Marketlerdeki kinoa, chia tohumu, susam, yeşil çay gibi ürünlerin yabancı markalara ait olduklarını paket çevrileri ele veriyordu çünkü milliyetçi tavırları yüzünden başka ülkelere sattıkları ürünlerin çevirilerini profesyonel bir şekilde yaptırmıyorlar. Ürünün detaylarını öz dillerinde uzun uzun anlatırlarken, bize sundukları tek şey ürünün Türkçe ismi olabiliyor. Ama yine de bizimkiler satın almaya devam ediyor.  Çünkü insanlarımız kullanmak zorunda olduklarını düşünüyorlar ve onların İç Anadolu’da birçok butik çiftçi tarafından üretilmekte olduğunu bilmiyorlar. Esasen arayan bulur ancak kolay, neredeyse düşünmeden ona koşuyor insanlar.

Kendi değerimizi biz de biraz geç anladık, kaybettiklerimiz unuttuklarımız oldu ama yine de umut varsa orijinalliğini koruyan tohumlar her neredeyse ona ulaşmak ve yeniden topraklarımızı canlandırmak bizlerin görevi. Ayrıca hala başkalarına kaptırmadıklarımızı da çoğaltarak, kendimizden sonra internette, sosyal alemlerde reklam yaparak satışa sunarak,  geleceğimize katkılarda bulunabiliriz. Bir İngilizce tercüman bize basit bir sayfada bile çokça yardımcı olabilir.


Etiketler: paket çevrileri ,İngilizce tercüman,bitki ve kök ticareti

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık